Strona:PL Bolesław Prus - Nowele, opowiadania 05.djvu/252

  Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
  Ta strona została uwierzytelniona.

  pasterz postępuje w sposób pełen mądrości, zezwalając przyszłym kapłanom, od czasu do czasu, stykać się z niedoskonałem życiem świeckiem. Kto pokusy przejdzie zwycięsko, może już być sługą ołtarza i pocieszycielem nas, biednych grzeszników.
  Kleryk zmieszał się, ale mecenas zwrócił się do panny Klęskiej:
  — Z niezwykłej piękności i harmonijnego głosu wnoszę, że mam zaszczyt rozmawiać z panną Klęską?... Artyzm — godna zazdrości karjera, byle nie zepsuło jej jakieś uboczne uczucie. — A ciszej dodał:
  Młode adeptki sztuki lubią sposobić się do przyszłych triumfów na najbliższem otoczeniu... Jest to praktyczne, o ile nie przynosi szkody innym...
  Wobec niespodzianej impertynencji panna Klęska oblała się szkarłatem i drgnęły jej usta. Obrażona spojrzała na mówiącego i odwróciła się.
  Mecenas pobłażliwie uśmiechnął się i zaczepił Łoskiego:
  — Miło mi poznać pana profesora — rzekł, podając mu rękę. — Zdaje mi się, że w wielu razach podzielam jego poglądy, choć jako doświadczeńszy, nie sądzę, aby się rychło i łatwo spełniły.
  Łoski spojrzał na niego wielkiemi oczyma.
  Obecni byli zdumieni rozmownością i eleganckiemi ruchami mecenasa, a najwięcej swobodą, z jaką zaczepiał osoby, których nie znał. Coprawda, znajdowała się tu sama młodzież.
  Teraz Permski zbliżył się do niego i wymienił swoje nazwisko.
  — Pan Permski? — powtórzył mecenas. — W Petersburgu miałem zaszczyt poznać się z wyższym oficerem żandarmerji tego nazwiska. Może krewny?
  — Eto moj stryj po waszemu — chmurnie odpowiedział Permski.
  — Czeka pana świetna karjera przy jego protekcji!...