Ten zarys ogólny treści wskazuje już dostatecznie, jak rozległy jest materyał naukowy i opisowy, który objąć zamierzamy. Uwzględni on wszystkie kraje Europy, Ameryki i innych części świata, w których zamieszkują Polacy, choćby w małych grupach. Powinien też dać w całości dokładny obraz życia rodaków naszych na początku XX stulecia.
W myśl tego zamiaru, opis każdego obszaru ziemi, zamieszkanej przez Polaków, zawierać będzie: a) geografię fizyczną i polityczną b) ludność, jej kulturę i obyczaje, c) historyę i urządzenia państwowe i administracyjne, d) produkcyę ogólną e) rolnictwo f) przemysł i handel g) komunikacye h) oświatę (dział ten obejmie statystykę szkół rządowych i prywatnych, wydawnictwa, prasę, instytucye naukowe i artystyczne i t. p.) i) życie społeczne (wszelkiego rodzaju instytucye filantropijne, towarzyskie, ekonomiczne, sportowe i t. p.) k) zabytki historyczne l) zabytki artystyczne i t. p.
Wstęp do „Opisu ziem zamieszkanych przez Polaków“ zawierać będzie statystykę ogólną Polaków na kuli ziemskiej oraz zarys etnografii polskiej.
Ułożenie dzieła, zakreślonego na tak obszerną skalę, połączone jest z niemałemi trudnościami, płynącemi głównie ztąd, że brak jest jednolitych i według jednego planu opracowywanych materyałów zasadniczych. Trudności te jednak postaramy się przezwyciężyć i nie wątpimy, że wobec wielkiego zainteresowania, jakie wzbudziło to wydawnictwo, pomyślnie nam się to uda.
Część ilustracyjna będzie zawierała wizerunki miast, budowli pamiątkowych, ludzi zasłużonych, typów etnograficznych, scen obyczajowych, historycznych i t. p.