Strona:Opis ziem zamieszkanych przez Polaków 1.djvu/17

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została uwierzytelniona.


OOddając dziś do rąk czytelników pierwszy zeszyt „Opisu ziem zamieszkanych przez Polaków“, uważamy za właściwe nadmienić tu parę słów o charakterze i planie tego wydawnictwa.
Jakie pobudki skłoniły nas do podjęcia go, to staraliśmy się określić w prospekcie.
„Dzieła takiego — mówiliśmy tam — któreby było zarazem i zbiorem interesujących opisów, i źródłem dokładnych informacyi, literatura nasza dotychczas nie posiada, a brak jego uczuwać się daje powszechnie. Czy zajdzie mowa o Polakach w Poznańskiem, czy o Polakach w Ameryce, czytelnik z innych okolic nie ma pod ręką książki, z której mógłby zasięgnąć wiadomości, ilu tych Polaków tam jest, w jakich warunkach żyją i pracują, w jakim kierunku rozwija się ich działalność ekonomiczna i kulturalna. Informacyi takich brak mu nawet co do miejscowości bliższych, we własnym kraju zamieszkania. I toż samo dotyczy wszystkich stron życia ludności polskiej, gdziekolwiek ma ona siedlisko. Osądziliśmy za rzecz użyteczną brakowi temu zaradzić i przystępujemy do wydania dzieła, któreby czyniło zadość potrzebie“.
„Z dzieła tego — pisaliśmy dalej — czytelnik dowie się, jak wygląda ta okolica, która go w danej chwili interesuje, jakie są jej bogactwa przyrodzone, i jakie są tam instytucye publiczne, jakie obyczaje i stosunki towarzyskie, i przemysł, i handel, i rolnictwo, i sztuka. Wszystko zilustrowane będzie z jednej strony rycinami i tablicami kolorowanemi, z drugiej cyframi statystycznemi“.