Strona:Opis powiatu jasielskiego.pdf/592

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

Pawła Kramnitza w r. 1771, a sprawiony przez ks. prob. Franciszka Dzidowskiego, ma na płaszczu cztery płaskorzeźby: P. Jezusa na krzyżu, Matki Boskiej, św. Jana Chryzostoma i św. Bazylego. Drugi większy, nie ma żadnych napisów ani dat.
Wewnątrz kościół jest trzynawowy, długi 31 m., szeroki w nawie głównej 8 m., w nawach bocznych po 2 m. z dwoma kaplicami. W kaplicy po prawej ręce jest ołtarz Bractwa Różańcowego z obrazem i statuą Matki Boskiej Różańcowej, po lewej jest ołtarz cechowy, ze statuą św. Józefa i z obrazem św. Antoniego Padewskiego. Obydwa te ołtarze pochodzą z pracowni Janika w Krośnie. Obie kaplice są 6.2 m. długie, 4.1 m. szerokie. Do presbiteryum przytyka po stronie ewangelii zakrystya murowana, 5 m. długa, 4 m. szeroka, sklepiona. W nawach bocznych są małe ołtarze, bardzo gustownie zbudowane przez Majerskiego z Przemyśla. Jeden z nich mianowicie w prawej nawie, posiada bardzo piękny obraz N. Serca P. Jezusa, wykonany przez artystę-malarza Rauchingera z Wiednia. W ołtarzu po lewej stronie znajduje się starodawny obraz Matki Boskiej Bolesnej, do którego mają tutejsze kobiety, znajdujące się w stanie błogosławionym, wielkie nabożeństwo. Twarz Matki Boskiej jest prześliczna, co się jeszcze lepiej uwydatnia po bardzo zręcznem odczyszczeniu przez Majerskiego. Piękny ołtarz wielki, wyrobiony z wapienia i piaskowca w pracowni braci Trembeckich w Krakowie, mieści obraz św. Maryi Magdaleny, patronki tutejszego kościoła, wymalowany przez Gramatykę z Krakowa. Wszystkich ołtarzy jest pięć, w stylu czysto gotyckim.
Po lewej ręce od wielkiego ołtarza umieszczona jest nad drzwiami, wiodącemi do zakrystyi, kolatorska loża, należąca do p. Kotarskiego.
Poniżej balustrady z prawej strony nawy ustawiona jest chrzcielnica, kamienna, wykuta w kształcie kielicha, na którego podstawie, w połowie wysokości znajduje się r. 1563, herb Odrowąż i napis: Hoc opus comparavit generosus Cristophorus Pieniążek 1563. Ambona, znajdująca się po lewej stronie nawy głównej, przy filarze, pochodzi z pracowni Janika.
Ławki gotyckie, z drzewa dębowego, na środku nawy