Przejdź do zawartości

Strona:Opis powiatu jasielskiego.pdf/367

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

piszą Trzcinnica. Nazwa widocznie poszła od trzciny, bo trzciny w przeszłości musiał tu być dostatek. Miedzy wzniesieniem Osobnicy a wzgórzem trzcinickiem, rozciąga się prawie 1½ kilometrowa nizina. Od wieków przepływająca tędy Ropa, żadną niekrępowana przeszkodą, przerzucała swoje koryto raz ku jednemu, to znów ku drugiemu wzniesieniu. Kiedy nareszcie uformowała sobie więcej stałe łożysko po stronie osobnickiej, od Trzcinicy zostały niża wodami dopływającemi z potoków zalane, a zanim je Ropa przy wylewach namułem podniosła, na tych niżach rozmogły się sitowia i trzciny obfite. Założyciel zatem osady, prawdopodobnie od tych trzcin, nazwał ją Trzcinnicą.
O brzegi trzcinickie ociera się rybna nadzwyczaj niedawno Ropa, stanowiąca prawie połowę granic trzcinickich. Od południa oddziela Trzcinicę od Osobnicy, od wschodu od Brzyścia i Niegłowic.
Granicę suchą Trzcinicy od wschodu, o ile jej nie dotyka Ropa, tworzy Łęgorz i Jareniówka, od północy Bryły, od płn.-zach. Opacie, od zachodu Bączal, od płd.-zach. Przysieki.
Oprócz Ropy, posiada jeszcze Trzcinica mały a leniwy potok, który, jak z jednej strony jest miejscem rozrywki dla drobiu, gęsi i kaczek, tak z drugiej strony staje się często rozsadnikiem chorób zakaźnych, jak tyfusu i innych. Potok ten wpływając w ziemię trzcinicką z Opacia, a względnie z Górnego Bączalu w kierunku wschodnim, zwraca się w Trzcinicy ku południowi i wlewa się do Ropy. Gór wysokich w Trzcinicy niema, są tylko wyżyny licznemi głębokiemi pokrajane kotlinami i parowami. Nazwy takich zalesień są: Kiernoźnik, Zajączkowice, Dembczak, Bukowiec. Co do rodzaju ziemi, jestto miałka są i iły. Jak wszędzie, tak i w Trzcinicy są grunta bardzo rozdzielone. Włościanie trzciniccy posiadają po 5, 3, lub 2 morgi, zaledwie jest kilku gospodarzy, mających po 20 do 30 morgów, ale i te wkrótce będą podzielone. Przed kilku laty kwitnęło w Trzcinicy sadownictwo. Dziś zdaje się, że wskutek wytrzebienia lasów, sady zanikły, chociaż mieszkańcy Trzcinicy lubują się w sadownictwie. Przed laty 30. były w Trzcinicy liczne pasieki. Dzisiaj pasieki prawie zupełnie zniknęły. Nie pomogą nic najlepszego systemu ule, gdy pszczoły z głodu