Strona:Ogrody północne, III.djvu/15

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

świeżego wyrzutu krowiego do 1/3 części naczynia, nalać miękką wodą; krowiniec ten dwa razy przewraca się co dzień, mieszając drewnianą łopatką; po dziesięciu dniach krowiniec gotowy. Polewanie krowińcem uskutecznia się na wiosnę, albo wtedy, kiedy się formują pączki kwiatowe. Podlewanie po okwitnieniu, wzmacnia wzrost jesienny i ony zbyt przedłuża, iż latorośle wypędzone tkliwszemi się stają na zimno. Krzaki utrzymywane w wazonach mogą bydź podlewane i po okwitnieniu.
Położenie mieysca powinno bydź odkryte, gdzieby powietrze swobodnie mogło krążyć, lecz cokolwiek zasłonione od południowego słońca. Doświadczono bowiem, że upał niszczy młode kwiatowe pączki i zmienia koloryt kwiatów, oraz jest pobudką zbyt prędkiego okwitnienia.
Po okwitnieniu róż, jak tych tak i wazonowych; należy wycinać okwitłe główki i zawiązane nasienniki, ażeby krzak nie wysilał soki na karmienie nieużytecznych gałązek lub nasieńników, a obracał się na wydoskonalenie nowych oczek, przeznaczonych do następnego w roku przyszłym rozwinięcia się. To prawidło rozciąga się nie tylko do róż, ale i do wszystkich kwiatowych długo-trwałych krzaków.
Utrzymanie róż przez lato, nie wymaga sczególnych pieczołowitości, Oprócz obcinania, które zależy na skróceniu latorośli do półowy-króciéy lub dłuźéy, podług długości i siły gałęzi, w przenadzeniu średnicy krzaku, oraz wycięciu gałęzi wyniszczonych, także słabych i cienkich gałązek, ażeby powietrze i światło mogło przenikać i działać na niego. Są jednak gatunki takie, które nie znoszą krót-