Strona:Odbiorca medialny w erze Web 2.0.pdf/1

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
Media Biznes Kultura nr 1 (14) 2023 / Vol. 1 (14) 2023


Jolanta Maćkiewicz
Uniwersytet Gdański
ORCID: 0000-0003-3998-2294


Odbiorca medialny w erze Web 2.0


Streszczenie
Artykuł poświęcony jest nakreśleniu sylwetki nowego odbiorcy czy raczej użytkownika mediów. Zakłada się, że przyczyniły się do tego nowe technologie, a raczej nowy sposób używania tych technologii (Web 2.0). Nowy sposób używania to nieograniczony wybór treści, a także czasu, miejsca i sposobu docierania do nich, recepcja nielinearna i powierzchowna, interaktywność, możność modyfikowania i tworzenia przekazów. Nowy odbiorca jest głównie powierzchowny, niecierpliwy i impulsywny, odbierający nielinearnie i kompleksowo, nastawiony bardziej na obraz niż na słowo, aktywny.
Słowa kluczowe: media, odbiorca, internet, nielinearność, multimodalność.

The media recipient in the Web 2.0 era

Abstract
The article is devoted to outlining the profile of a new media recipient, or rather a media user. It is assumed that new technologies, or rather a new way of using these technologies (Web 2.0), contributed to this. The new way of using means unlimited choice of content as well as time, place and way of reaching it; non-linear and superficial reception; interactivity; the possibility of modifying and creating messages. The new user is mainly superficial, impatient and impulsive, receiving non-linearly and comprehensively, more image-oriented than word-oriented, active.
Keywords: media, recipient, internet, non-linearity, multimodality.

Zacznę ten tekst od dwóch cytatów, zarysowujących tło kwestii, której artykuł jest poświęcony. Cytat pierwszy pochodzi z książki Małgorzaty Lisowskiej-Magdziarz Media powszednie:

Na przełomie XX i XXI stulecia […] Polacy doświadczają głębokiej zmiany i typu, i stylu kultury, w której żyją […]. Nakładają się tu na siebie co najmniej dwa procesy. Jeden to transformacja systemowa – zmiana polityczna i ekonomiczna, lecz o zasadniczych konsekwencjach kulturalnych. Drugi związany jest z wejściem w nasze życie nowych technologii medialnych oraz z doświadczeniem intensywnej obecności mediów w życiu jednostek i w życiu zbiorowym[1].
  1. M. Lisowska-Magdziarz, Media powszednie. Środki komunikowania masowego i szerokie paradygmaty medialne w życiu codziennym Polaków u progu XXI wieku, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2008, s. 13–14.