Strona:O godności i obowiązkach kapłańskich.djvu/038

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

ani do swych krewnych, ani do samego siebie, lecz jedynie do Boga, i Boga jedynie ma szukać, żeby można doń zastosować słowa Dawidowe: To jest naród szukający go[1].
P. Bóg przeznaczył Aniołów do otaczania swego Tronu w niebie, a na ziemi wybrał z pomiędzy ludzi kapłanów i przeznaczył ich do oddawania sobie czci należnej. Powiedział do nich: Odłączyłem was od inszych ludów, abyście byli moi[2]. A św. Chryzostom robi uwagę: na to nas wybrał abyśmy z ludźmi ziemskimi przestawali jako Aniołowie.
Sam P. Bóg mówi jeszcze: Poświęcon będę w tych którzy się przybliżają do mnie[3]; co tłumacze objaśniając dodają: Aby ze świętości sług, poznano świętość samego Pana.
8. Według św. Tomasza, większa świętość wymagana jest po kapłanach aniżeli po zakonnikach, z powodu wzniosłych czynności urzędu kapłańskiego, szczególniej zaś z przyczyny ofiary mszy świętej[4].
Znane jest znakomite zdanie św. Augustyna: Żaden duchowny nie może być uważany za dobrego, jeżeli w świętości nie przechodzi dobrego zakonnika[5].

9. Św. Ambroży naucza[6]: Kapłan ma zapomnieć o wygodach, korzyściach, przyjemno-

  1. Ps. XXIII, 6.
  2. Ks. Kap. XXI, 26.
  3. Ks. Kap. X, 3.
  4. Quia per sacrum Ordinem aliquis deputatur ad dignissima ministeria, quibus ipsi Christo servitur in Sacramento altaris: ad quod requiritur major sanctitas interior, quam requirat etiam religionis status. (S. Tom. 2, 2. 9, 184 a 8). Unde gravius peccat, ceteris paribus, Clericus in Saeris Ordinibus constitutus, si aliquid contrarium sanctitati agat, quam aliquis Religiosus, qui non habet ordinem sacrum.
  5. Vix bonus Monachus bonum Clericum facit.
  6. Verus minister altaris Deo, non sibi natus est.