wszystko a wszystko społu z tobą zniesie, i smutek, i wesele, i szczęście, i przygody, także złe i dobre, i czasu potrzeby radby majętność swoją na poły z tobą podzielił“.
W wyborze przyjaciół trzeba atoli bardzo być ostrożnym, bo łatwo trafić na przyjaciół fałszywych, jakimi są pochlebcy. Trzeba więc rozważać, co kto mówi, a „dla rozważania słów natura nam i uszy i rozum dała“, gdyż „różny głos jest prawego a omylnego (fałszywego) przyjaciela“.
Do szczęścia i to należy, aby dobrze drugim czynić. Uczynność jest nie tylko obowiązkiem, ale i przyjemnością wielką.
Trzeba też starać się „być jako jasna świeca“, czyli przykładem być dobrym dla drugich.
Z upodobaniem największem opowiada autor o zajęciach rolnika. W ustępie: „Rok na cztery części rozdzielon“ daje piękny obrazek gospodarstwa wiejskiego.
„Ale iż różne są czasy w roku, też są i różne przypadki i w gospodarstwie i w każdej sprawie człowieka poczciwego, gdyż rok jest na czworo rozdzielon. Naprzód wiosna, więc lato, potem jesień, więc zima. A w każdym z ich czasów, i potrzebnego a różnego gospodarstwa, i rozkosznych czasów i krotofil swych w swoim pomiernym a w spokojnym żywocie poczciwy człowiek może snadnie użyć. Bo gdy przypadnie wiosna, a zaż owo nie rozkosz z żonką, z czeladką po sadkach, po ogródkach sobie chodzić, szczepków naszczepić, drodne drzewka rozsadzić, niepotrzebne gałązki obcinać, suszyce pozbierać, krzaczki okopać, trzaskowiskiem osypać, bo tego trzeba, aby
Strona:O życiu i dziełach Mikołaja Reja z Nagłowic.djvu/72
Wygląd
Ta strona została przepisana.