Strona:Nazwy ulic w Poznaniu.djvu/016

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została uwierzytelniona.

Podgórna, Podwale, ul. Polna, Rolna, Sielska, Skośna, Spadzista, Stroma, Topolowa, Wąska, Wielka, Wierzbowa, Wysoka, Zielona, Zielone Ogródki, Niecała, Kurzanoga, Odskok, Przebieg, Przecznica; ul. Cicha, Gwarna, Jasna, Pusta, Skryta, Słoneczna, Wesoła, Wietrzna, Zacisze (razem 38).
Do najstarszych zaliczamy nazwy zawodowe, których na ogół szukać należy w Starem Mieście: ul. Bednarska, Garncarska, Kramarska, Małe i Wielkie Garbary, ul. Myśliwska, ul. Robocza, ul. Stolarska, Szewska, Szyperska, Ślusarska, Tama Garbarska, ul. Woźna (ogółem 13).
Baczną uwagę poświęcono nazwom etnograficznym, które tworzą system nazw ulic na Sołaczu: aleja Litewska, al. Małopolska, al. Wielkopolska, ul. Kaszubska, Kujawska, Mazowiecka, pl. Orawski, pl. Spiski, ul. Podhalańska, Podlaska, Podolska, Pomorska, Śląska, Warmińska, Wołyńska (razem 15). Zbliżają się do nich dwie odrębne nazwy: ul. Wenecjańska na Chwaliszewie i ul. Żydowska w Starem Mieście.
Pozostaje kilka nazw nie dających się ująć w wyszczególnione grupy: ul. Bosa, Sienna, Czajcza, Kwiatowa, Lodowa, Mylna, Nowa, Sporna, ul. Rzeczypospolitej.
Ulic w nowych dzielnicach nie uwzględniliśmy w tym przeglądzie, ponieważ ich oznaczenia nie są jeszcze całkowicie ustalone.

Ogółem biorąc, znajdujemy w poszczególnych dzielnicach miasta następujące kompleksy nazw. W Górczynie na południu nazwy rzeczowe, na północy Górczyna i na południu św. Łazarza nazwiska zasłużonych Wielkopolan; dalej na zachodzie nazwy wojskowe, bliżej malarskie, a przy ul. Głogowskiej nazwiska poetów, zgęszczające się na wschodzie Jeżyc; dalej na zachód nazwiska powieściopisarzy, a następnie zasłużonych ekonomistów, na północy Jeżyc na ogół nazwy rzeczowe; na południu Wildy głównie nazwiska osób zasłużonych w powstaniach, na północy bardziej mieszane. Na okół szerszego śródmieścia wały o nazwach królewskich, przy nich na zachodzie nazwiska muzyków; na południu nowego miasta nazwy rzeczowe, w centrum nazwy według najważniejszych faktów historycznych, w okół placu Nowomiejskiego nazwiska krzewicieli nauk, w Śródmieściu dolnem a głównie w Starem Mieście prawie wyłącznie różnego rodzaju nazwy rzeczowe; podobnie na wschodzie miasta, gdzie przeważają nazwy przypominające punkty topograficzne i budynki tudzież nazwy kierunkowe. Sołacz ma nazwy etnograficzne.