5. Mizerya. Ogórki starannie obrane pokrajać cieniutko i nasolić, niech poleżą w soli najmniej ½ godziny, potem wodę zlać, ogórki popieprzyć, wymieszać z octem i oliwą. Bardzo dobra jest mizerya ze śmietaną, którą wymieszać z łyżką octu.
6. Sałata z czerwonej kapusty. Główkę kapusty drobno uszatkować, nalać ukropem i zagotować, po zagotowaniu wylać na sito, odcedzić, a gdy osiąknie z wody, wlać pół szklaneczki octu, wsypać łyżkę cukru miałkiego i łyżeczkę soli, a przed podaniem wymieszać sałatę z 2-ma łyżkami oliwy. Kapustę kwaszoną podaną na surowo trzeba wymieszać z cukrem i oliwą.
7. Sałata z pomidorów. Dwa dojrzałe pomidory i dwie cebule obrane, pokrajać w cienkie plasterki, ułożyć na salaterce, przekładając cebulę z pomidorami; oddzielnie wymieszać 2 łyżki oliwy, 2 łyżki octu, trochę soli i pieprzu, a kto lubi ostrzejszą, może dodać trochę musztardy; sosem tym polać pomidory, niech tak postoją przed użyciem przynajmniej ½ godziny. Najlepsze pomidory na sałatę są żółte tak zwane „złote“, które zupełnie pestek nie mają.
8. Sałata z kartofli. Ugotowane i wystudzone kartofle pokrajać w paseczki lub w cienkie plasterki, wymieszać z octem, oliwą, solą i pieprzem, włożyć na salaterkę, a z wierzchu posypać szczypiórkiem.
9. Sałata z kartofli i śledzi. Kilka kartofli ugotowanych i 2 cebule pokrajać w plasterki, 1 śledzia pocztowego lub zwyczajnego wymoczonego, odjąwszy od ości, pokrajać w kostkę, dodać oliwy, octu i pieprzu i dobrze wymieszać.
10. Sałata śledziowa innym sposobem (patrz rozdz. V).
11. Sałata z kartofli „Francillon“. Dziesięć kartofli, dwa buraki, jeden seler i jedną truflę cienko pokrajać w plasterki,
Strona:Najnowsza kuchnia wytworna i gospodarska.djvu/258
Wygląd
Ta strona została przepisana.