każdy seler ułożyć 1 plasterek trufli; oddzielnie zasmażyć łyżkę masła z łyżką mąki, wymieszać z maderą pozostałą od trufli, polać selery ugotowane, wstawić je na 5 minut do pieca, aby się lekko zrumieniły i podać oddzielnie lub do rozbefu, polędwicy i t. p.
74. Pomidory duszone. Wybrać średnie dojrzałe pomidory, a ściąwszy wierzchy, lekko je wycisnąć z wody i z pestek; w miejsce opróżnione od pestek włożyć trochę soli, pieprzu i kawałek masła; w rondelku zasmażyć dużą łyżkę masła z jedną cebulą drobno usiekaną, włożyć pomidory, podlać niewielką ilością rosołu lub wody, nakryć pokrywą i dusić na wolnym ogniu, a przed wydaniem wsypać zielonej pietruszki.
75. Pomidory faszerowane. Wybrać jak największe pomidory, ściąć wierzchy, lekko wydrążyć i nadziać je następującym farszem: Na 8–10 pomidorów wziąć ½ funta cielęciny i ½ funta wieprzowiny, drobno usiekać i udusić na słonince; dodać 2 bułki obkrojone ze skórki, 1 cebulę posiekaną i przesmażoną w maśle, pieprzu i soli, trochę gałki muszkatułowej, wymieszać, nadziać pomidory, które posypać z wierzchu tartą bułeczką, polać gorącem masłem i wstawić do pieca na 10–15 minut. Jeżeli jest pasztet w domu, to mięso można zastąpić pasztetem. Zamiast mięsem można pomidory nadziać pieczarkami, biorąc na 8–10 pomidorów 6 pieczarek, które obrać i drobno usiekać, dodać bułkę namoczoną w mleku lub łyżkę tartej, cebulkę posiekaną i przesmażoną, szczypiorku, soli i pieprzu i nadziać pomidory jak wyżej.
76. Pomidory „au gratin“. Ładne duże pomidory sparzyć ukropem, potem obciągnąć skórkę, przekroić każdy na 2 połowy, a wybrawszy pestki, ułożyć na półmisku, posypać solą, pieprzem, parmezanem i tartą bułeczką, polać gorącem masłem i wstawić do pieca.
Strona:Najnowsza kuchnia wytworna i gospodarska.djvu/232
Wygląd
Ta strona została przepisana.