fasolę, którą zagotować, uważając, aby ją nie rozgotować. Dla lepszego koloru można fasolę zrumienić kilku kroplami karmelu. Również smaczna jest fasola gotowana z boczkiem wędzonym, który pokrajać w plasterki.
47. Fasola zielona po angielsku. Fasolę jak najdrobniejszą obrać z włókien i włożyć odrazu w gotującą się wodę, którą lekko osolić. Chcąc, aby fasola nie zmieniła koloru, tylko pozostała zieloną, trzeba ją gotować w dużej ilości wody na ostrym ogniu, nie nakrywając rondla. Gdy miękka ale nie rozgotowana, wyjąć na durszlak lub sito, niech osiąknie z wody, ułożyć na gorący półmisek i wymieszać z kawałkiem surowego masła. Zielona fasola bardzo dobra na zimno zamiast sałaty, zaprawiona octem, oliwą i musztardą.
48. Fasola zielona po gospodarsku. Młodą fasolę obraną z żyłek poszatkować i ugotować jak wyżej, gdy miękka, wyłożyć na durszlak, a gdy osiąknie z wody, zagotować świeże masło z odrobiną mąki, wymieszać z fasolą, dodać pieprzu, szczyptę cukru i jeżeli nie dosyć słona, dodać trochę soli.
49. Kalarepa. Młodą kalarepkę pokrajać w plasterki, nalać zimną wodą i zagotować, potem wodę zlać, włożyć kawałek masła, trochę cukru i soli, podlać rosołem i gotować, aż będzie zupełnie miękka; zaprawić mąką zrumienioną w maśle. Na wydaniu wsypać szczyptę siekanego koperku.
50. Kalarepa faszerowana. Wybrać duże równe kalarepki, które starannie obrać, wierzch skroić, środek wydrążyć, kalarepki nalać gorącą wodą i obgotować. Potem je nadziać następującym farszem. Na 12 sztuk kalarepki, wziąć ½ funta baraniny, ½ funta wieprzowiny i ¼ funta słoniny; mięso to drobno usiekać, dodać 1 bułkę namoczoną w mleku, trochę soli i pieprzu, wymieszać na masę, nadziać kalarepki, nakryć
Strona:Najnowsza kuchnia wytworna i gospodarska.djvu/224
Wygląd
Ta strona została przepisana.