Przejdź do zawartości

Strona:Najnowsza kuchnia wytworna i gospodarska.djvu/220

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

Drugi sposób faszerowania kapusty. Całą główkę kapusty sparzyć i obgotować w słonej wodzie. Potem wszystkie liście rozłożyć na płasko, nie odrywając ich od głąbia, w środek główki nałożyć farszu, przygotowanego jak wyżej, również nakładać po trochu farszu między liście tak z jednej jak z drugiej strony. Ułożyć w rondelku i dalej postąpić jak wyżej.

34. Kapusta faszerowana postna. Przygotować kapustę jak wyżej i zrobić farsz następujący: usiekać drobno cebulę i przesmażyć ją na maśle, nie rumieniąc; dodać 1 bułkę namoczoną w mleku, kilka grzybów suszonych drobno usiekanych, soli, pieprzu, 1 albo 2 żółtka; wymieszać dobrze, farsz ten zawijać w liście i postępować jak wyżej, tylko zamiast słoniny wziąć masła, a zamiast rosołu trochę białego wina i wody.

35. Kapusta włoska z boczkiem wędzonym. Wybrać główkę kapusty włoskiej białą i ścisłą, pokrajać ją na ćwiartki i obgotować w gorącej słonej wodzie 10–15 minut; potem ją lekko wycisnąć z wody, odkroić głąby, kapustę włożyć do rondla, dodając ¼ funta boczku wędzonego, pokrajanego w plasterki, 1 parę sosisek pokrajanych w ćwiartki, marchewkę i pietruszkę w plasterki pokrajaną, całą cebulę i trochę pieprzu, podlać rosołem, nakryć, gotować na wolnym ogniu, aż do miękkości. Potem kapustę z boczkiem wyjąć na półmisek, a sos przecedzić i zaprawić łyżką mąki zrumienionej na maśle.

36. Kapusta czerwona. Drobno uszatkowaną kapustę rozetrzeć w soli, skropić octem i pozostawić przez 10 minut; gdy sok puści, włożyć ją w rondelek, wlać kilka łyżek rosołu lub wody i kieliszek czerwonego wina, dodać trochę cukru i pieprzu i dusić na wolnym ogniu. Gdy gotowa, zaprawić ją masłem zasmażonem z mąką.