lub parmezanem, potem tartą bułeczką, polać rozpuszczonem masłem i wstawić do pieca, aż się zrumienią.
29. Kalafior „au gratin“ po włosku. Ugotowany jak wyżej kalafior, włożyć na półmisek, posypać parmezanem lub serem szwajcarskim, potem drobno usiekaną gotowaną szynką i pieczarkami, następnie polać go gęstym sosem pomidorowym, z wierzchu znów posypać tartym serem i bułeczką, obłożyć kawałkami masła i wstawić do pieca na kilka minut aż do zrumienienia.
30. Karczochy. Karczochy trzeba wybierać podługowate z liśćmi zielonymi i niezbyt ostro zakończone. Przed gotowaniem obrać włókna u spodu się znajdujące, pierwszy rząd liści odrzucić, a pozostałe przyciąć i obrównać nożyczkami, włókna znajdujące się w środku wydrążyć łyżeczką od wierzchu, następnie karczochy dobrze wymyć w zimnej wodzie, w którą, aby nie zczerniały, wcisnąć trochę soku z cytryny, włożyć do wrzącej wody, wsypać soli i trochę cukru, nakryć rondel i gotować od 30–40 minut. Przekonamy się czy miękkie, odejmując jeden z bocznych listków, jeżeli odejdzie z łatwością, znakiem, że ugotowane. Po wyjęciu z wody, ułożyć karczochy liśćmi na dół, aby woda z nich osiąkła, potem je włożyć na półmisek, a oddzielnie podać gorące rozpuszczone masło, sos holenderski lub pomidorowy. Bardzo smaczne są również na zimno z octem i oliwą.
31. Karczochy faszerowane (à la Barigoule). Oczyszczone karczochy obgotować w słonej wodzie nie dłużej jak przez 15 minut, potem je wyjąć z wody, a cały środek oczyścić z włókien i listków niepotrzebnych. Przyrządzić farsz delikatny, biorąc kawałek młodej słoniny, kilka świeżych pieczarek, bułkę namoczoną w bulionie, 1 cebulę usiekaną, trochę soli, pieprzu, szczyptę gałki muszkatułowej i jedno jajko surowe; wszystko
Strona:Najnowsza kuchnia wytworna i gospodarska.djvu/218
Wygląd
Ta strona została przepisana.