Strona:Mojżesz Mendelssohn.pdf/21

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została uwierzytelniona.


inteligencyi i dobroduszności, mieszczącej się w wątłym, niekształtnym organizmie. Częste bywanie w towarzystwach wykształconych, inteligentnych przyjaciół domu, nadało mu tak zwanej ogłady światowej i poloru towarzyskiego, do czego nie mało się przyczyniał szczery jego przyjaciel Gumpertz, wprowadzając nieśmiałego młodzieńca w zebrania poważnych uczonych.
Za jego pośrednictwem też zawarł Mendelssohn bardzo wiele znajomości z młodymi, na polu literatury pracującymi chrześcianami i żydami, którzy, poznawszy niepospolite zdolności dojrzewającego filozofa i niezwykłą szlachetność umysłu jego, coraz bardziej go szanowali i cenili, im więcej z nim obcowali.
W domu Bernarda również go bardzo polubiono, tak, że gdy już upłynął czas nauki i wychowania dzieci, nie puszczono go z domu, ale go Bernard zatrzymał pod tymi samymi warunkami jako korespondenta handlowego, a wreszcie nawet wspólnikiem firmy uczynił.
Jedną z najkorzystniejszych znajomości, jakie miał z wpływowymi osobami, była znajomość z młodym poetą Lessingiem, który w swych wielce cennych pismach usiłował bronić stanowiska żydów i niepospolite zasługi położył na polu cywilizacyi i równouprawnienia tychże, śmiało wytykając wady i winy całego spółeczeństwa, jak nie-