Strona:Materyały i prace Komisyi Językowej T.1.djvu/159

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
Z. Celichowski.

Polskie glosy botaniczne w Mogunckim Zielniku z r. 1484.

Biblioteka Kórnicka posiada konwolut druków z XV wieku we współczesnej oprawie, w którym na początku mieści się:
Herbarius. Ma | guntie impressus. | Anno etc. LXX Xliii.
Pod powyższym tytułem czerwoną farbą wytłoczone godło drukarni Piotra Schoeffera.
Zgodnie z opisem Haina w Repertorium bibliographicum pod liczbą 8444 jestto druk in 4-to gockiemi literami odbity, — na początku 4 karty włącznie tytułowej nie liczbowano, — następnie kart liczbowanych 150, z których każda na górnej połowie pierwszej strony ma kolorowany drzeworyt, przedstawiający ro* ślinę, a poniżej i na odwrotnej stronie opis tejże rośliny i jej własności lecznicze. Rośliny następują po sobie w porządku alfabetycznym, jakkolwiek w obrębie poszczególnych liter następstwo alfabetyczne nie jest ściśle zachowane.
Po właściwym Zielniku dodanych jest 20 kart z napisem: Particula secunda de simplicibus laxatiui8 etc. Hain pisze, że drugiej karty z owych 20 braknie. Była ona snąć w jego egzemplarzu wycięta, niezawodnie przez introligatora; z egzemplarza kórnickiego okazuje się, że karta ta była czysta, niezadrukowana. Nadmienię tylko jeszcze, że Hain w głównym tytule przytacza mylnie Moguntie zam. Maguntie.
Egzemplarz kórnicki, jak się to okazuje z zapiski charakterem XVII wieku na pierwszej karcie tekstu umieszczonej, był niegdyś własnością kościoła Panny Maryi Zakonu Cystersów