Strona:Maria Steczkowska - Obrazki z podróży do Tatrów i Pienin.djvu/36

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została skorygowana.

rozkazu, sąd wysłał swych ludzi dla pochwycenia zbrodniarza. Ten zbrojny stawił im opór, aż Sędziwój z Szubina wojewoda kaliski i starosta krakowski, z wojskiem podstąpił pod zamek szaflarski, zdobył go i zburzył do szczętu, a owego fałszerza spalił. W skutek tego wypadku Nowotarszczyzna przeszła na króla i została królewszczyzną aż do wypadków po podziale Polski nastąpionych, kiedy częściami w prywatne przeszła ręce.
Dziś mieszkańcy Nowegotargu w ogóle nie są zamożni. Dawniéj było daleko lepiéj, bo dla podniesienia miasta, był tu ustanowiony skład soli, ołowiu, glejty i innych towarów (przywilejami Zygmunta III z r. 1630 i Jana Sobieskiego z r. 1680), nadto pobierało miasto cło od towarów z Węgier lub do Węgier prowadzonych (według przywileju Zygmunta Augusta z r. 1549). Do zubożenia atoli miasta, przyczyniły się także i pożary 1794 i 1804 roku.
W Nowymtargu dzieli się gościniec bieskidzki; jedno ramię biegnie brzegiem Dunajca na wschód do Czorsztyna, a stąd do Krościenka i Szczawnicy, lub na Starąwieś przez Dunajec na Spiż; drugie na zachód do miasteczka Czarny Dunajec, a stąd na Orawę do Jabłonki, albo na Chochołów i Witów pod Tatry; trzecie brzegiem Białego Dunajca do Zakopanego stąd o 3½ mili odległego. Drogi te są równe i wygodne.
O milkę od Nowegotargu przybywamy do Szaflar. Dwór z obszernemi zabudowaniami gospodarskiemi stoi opodal przed wsią zupełnie odosobniony. Po drugiéj stronie drogi wznosi się samotna dosyć wyniosła skała, od drogi zupełnie prostopadła, z drugiéj strony położysta i ślicznym gaikiem odziana, na któréj wierzchołku stoi murowana altana. Piękną tę skałę zowią tutaj Skałką; leży ona 73 st. nad drogą, a 1935 st. n. p. m. (Z). Prowadzi na nię wygodna, niegdyś umyślnie widać