Strona:M. Arcta słownik ilustrowany języka polskiego - Tom 3.djvu/80

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

Tłokarz, robotnik, który tłoczy winogrona, oliwki i t. p.

Tłokno, potrawa ludu wiejskiego z mąki owsianej.

Tłomoczekp. Tłumoczek.

Tłomokp. Tłumok.

Tłómactwo, Tłómaczowstwop. Tłumaczowstwo.

Tłómacz, Tłómaczkap. Tłumacz, Tłumaczka.

Tłómaczeniep. Tłumaczenie.

Tłómaczowyp. Tłumaczowy.

Tłómaczyćp. Tłumaczyć.

Tłuc, niszczyć przez uderzenie, rzucenie a. nacisk, bić, rozbijać na kawałki, rozgniatać: t. szybę, talerz, kieliszek, t. orzech; uderzać w co w celu rozbicia, zniszczenia: t. mury taranem, t. piersi rękami; rozbijać, rozdrabniać za pomocą ponawianych uderzeń: t. orzechy, migdały, pieprz w moździerzu; otłukiwać: t. len, konopie; wstrząsać gwałtownie, miotać: zły duch, wielka choroba go t-cze, niech cię choroba t-cze! = przekleństwo; ki djabeł t-cze cię po nocy? = prowadzi; stukać, pukać, kołatać: t. we drzwi, w okno; t. ś., rozbijać ś. na kawałki; bić ś. z kim, walczyć jeden przeciwko drugiemu, walić ś. nawzajem; włóczyć ś., wałęsać ś., chodzić z miejsca na miejsce bez wyraźnego celu: t-cze ś., jak Marek po piekle = chodzi z miejsca na miejsce niewiadomo po co; t-cze ś. po nocach, po świecie, po niędostępnych drogach; o suce: uczuwać popęd płciowy; o kobiecie: pędzić życie niemoralne.

Tłucz, Tłucza, pokarm dla psów z tłuczonego ziarna, osypka.

Tłuczek, mały tłuk do tłuczenia różnych przypraw w moździerzu (2 f.).

Tłuczeniec, rodzaj & placka z migdałów i orzechów, smażonych w cukrze; potrawa z suszonego i tłuczonego chleba, z przyprawami korzennemi.

Tłuczka, stępa do tłuczenia rudy mineralnej przed jej topieniem; wielki młot do tłuczenia rudy, kamieni; naczynie do robienia masła, kierzanka; kobieta niemoralna, nierządnica.

Tłuczny, dający ś. stłuc.

Tłuczony, bity, ubity, rąbany, miałko rozbity, ugnieciony, utłuczony w moździeżu.

Tłuk, narzędzie do tłuczenia, stępor; strzała z tępym grotem; kij u rybaków, którym popychają łódki i mierzą głębokość wody; kobieta włóczęga, kobieta niemoralna, nierządnica, wszetecznica.

Tłukap. Tłoka; kobieta nieporządna, nierządnica, włóczęga.

Tłum, wielka gromada, ciżba, tłuszcza, rzesza; gmin, pospólstwo, motłoch

Tłumactwo, Tłumaczostwo, Tłómactwo, Tłómaczostwo, tłumaczenie, wyjaśnianie, objaśnianie, wykład; praca, urząd tłumacza, dragomana.

Tłumacz, Tłómacz, człowiek, który coś wyjaśnia, wykłada, komentator; człowiek, który służy za pośrednika w porozumiewaniu ś. dwu ludzi różnych narodowości, nie rozumiejących się nawzajem, dragoman; człowiek, który przekłada a przełożył jakieś dzieło z jednego języka na drugi; cecha zewnętrzna, po której można poznać czyjś stan wewnętrzny; oczy są t-ami duszy = stanu duszy; niech te łzy moje będą t-ami moich uczuć.

Tłumaczenie, Tłómaczenie, wyjaśnianie, objaśnianie, wykład, komentarz; wyrażenie, objawienie: t. swych myśli, swych uczuć; przekład z jednego języka na drugi: wierne, ścisłe, wolne t; t. ś., wyrażanie swych myśli i uczuć, wysławianie; uniewinnianie ś., u-