Strona:M. Arcta słownik ilustrowany języka polskiego - Tom 3.djvu/444

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

ją za słuszną, być jej zwolennikiem, czcicielem, nie odstępować od niej; przyznawać ś. do winy; w. ś., przyznawać ś., wyznawać swą winę; zapisać ś., podawać ś. na listę; dawać ś. poznać, pokazywać po sobie, czym ś. jest; wynurzać, wyjawiać myśl swoją, zwierzać ś.

Wyznawca, ten, który co wyznaje za prawdę, zwolennik jakiej teorji, jakich zasad, poglądów; człowiek, należący do pewnego kościoła, członek jakiego wyznania, religji; człowiek gorących zasad religijnych, gotowy dla nich ponieść śmierć męczeńską.

Wyzobać, Wyzobić, o ptakach: dziobiąc wyzbierać i wyjeść.

Wyzolić, wygotować w soli, w ługu.

Wyzućp. nied. Wyzuwać.

Wyzuty, którego wyzuto, ogołocono, obrano z czego, pozbawiono czego; który sam ś. wyzuł z czego: w. z rozumu = szaleniec; w. z sumienia = niegodziwiec; w. ze wstydu = bezwstydnik; w. z uczuć ludzkości = nieludzki okrutnik.

Wyzuwać, dok. Wyzuć; zdejmować z kogo a. z siebie obuwie a. ubranie, zzuwać; przen., w. co, zrzucać z siebie co, odrzucać co, jako rzecz niepotrzebną; przen., w. kogo z czego, pozbawiać kogo czego, zabierać komu co gwałtem, bezprawnie; w. ś., zdejmować z siebie obuwie a. ubranie; przen., wyzwalać ś. z czego, odrzucać co, jako rzecz niepotrzebną, jako hamulec krępujący: w. ś. ze wstydu, z sumienia; przen., pozbawiać ś. czego, ogołacać ś. z czego: w. ś. z majątku.

Wyzwaćp. nied. Wyzywać.

Wyzwalać, dok. Wyzwolić; wybawiać z niewoli, uwalniać, oswobadzać; dawać wolność niewolnikowi, poddanemu i t. p., obdarzać wolnością; w. syna = wypuszczać go z opieki ojcowskiej; w. ucznia z terminu = wypuszczać go jako czeladnika po odbyciu terminu; w. z niebezpieczeństwa = ratować; w. z kłopotu = wybawiać; w. ś., wydobywać ś. z niewoli, wychodzić z więzienia, oswobadzać ś., uwalniać ś.; o uczniu, o terminatorze: po odbyciu terminu zostawać czeladnikiem.

Wyzwanie, rzecz. od Wyzwać; wywołanie do boju, na pojedynek.

Wyzwany, którego wyzwano; rzecz., człowiek, wyzwany na pojedynek.

Wyzwierzyć się, przybrać postać i cechy drapieżnego zwierzęcia, przybrać groźną minę, nasrożyć ś.

Wyzwoleniec, niewolnik, obdarzony wolnością przez swego pana; terminator, po odbyciu terminu promowany na czeladnika.

Wyzwolenka, forma żeńska od Wyzwoleniec.

Wyzwoleńczy, dotyczący wyzwoleńca a. wyzwolenia.

Wyzwoleńczyk, syn wyzwoleńca.

Wyzwoliciel, Wyzwalacz, ten, który kogo wyzwala, oswobodzicicl, wybawiciel, wybawca, zbawca.

Wyzwolićp. nied. Wyzwalać.

Wyzwoliny (-in), obrządek wyzwalania terminatora na czeladnika.

Wyzwolony, którego wyzwolono; nauki, sztuki w-e w wiekach średnich = gramatyka, retoryka, djalektyka, muzyka, arytmetyka, gieometrja, astronomja, t. j. cały kurs nauk w szkołach owoczesnych; dzisiaj: zawody w-e = wymagające pracy umysłowej w odróżnieniu od rzemiosł i zajęć technicznych.

Wyzyskaćp. nied. Wyzyskiwać.

Wyzyskiwać, dok. Wyzyskać;