Strona:M. Arcta słownik ilustrowany języka polskiego - Tom 2.djvu/44

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

przen., człowiek żyjący kosztem innych, darmozjad.

Pasorzytnictwo, Parazytologja, gr.., badanie pasorzytów, nauka, zajmująca ś. szczegółowo tym badaniem.

Pasorzytność, Parazytyzm, gr., objawy pasorzytne.

Pasorzytować, gr., żyć jak pasorzyt, żyć kosztem innych.

Pasować, nm., przystawać, przypadać, być odpowiednim, właściwym, zgadzać ś. z czym; przykładać tak, aby co do czego przypadało gładko, równo; nie p-uje, nie jest właściwe, odpowiednie, nie uchodzi, nie wypada, nie przystoi.

Pasować kogo na rycerza = ozdabiać go pasem rycerskim, nadawać mu godność rycerską; p. ś. z kim = walczyć z kim, mocować ś., iść z kim w zapasy, biedować ś., łamać ś., męczyć ś.; p. ś. ze śmiercią = walczyć ze śmiercią; p. ś. z sobą = walczyć z samym sobą.

Pasować, fr., w grze w karty: mówić pas, nie deklarować gry.

Pasowiny, obrządek pasowania giermka na rycerza.

Pasownictwo, zapaśnictwo.

Pasowy, zdatny na pasy, puszczany w ruch za pomocą pasa (koło p-e); obuwie p-e = z podeszwą, przyszytą paskiem skóry do przyszwy.

Pasówka, drobna czerwona wysypka pryszczkowata; gatunek drzewa gruszy i jej owocu.

Passe-partout, fr., (pas partu), bilet wolnego wejścia; rodzaj ozdobnej wewnętrznej ramki do obrazu z papieru lub innego materjału, naklejonego na tekturę, zakrywającej tylko brzegi obrazu.

Passy, fr., ruchy rąk, wykonywane przez hypnotyzera nad osobą, którą hypnotyzuje.

Pasta, łć., ciasto, miazga, masa ze smakiem owocowym; mieszanina różnych ingredjencji, urobiona nakształ ciasta, miękka i plastyczna, do wcierania a. nacierania, np. p. do butów, do podłogi.

Pastel, Pastela, wł., kredka kolorowa ciastowata, sucha farba; obraz, malowany taką farbą.

Pastelista, łć., malarz, malujący pastelami. Pastereczka, zdr. od Pasterka.

Pasterka, młoda pastuszka, dziewczyna, pasąca trzodę; jutrznia, Msza ranna w dzień Bożego Narodzenia; kapelusz damski z dużym prostym rondem (fig.).

Pasternak, roślina warzywna z rodziny baldaszkowatych (fig.).

Pasterski, pastuszy, odnoszący ś. do pasterza, pasterzowi właściwy, do pasterza należący (p. sukmana, kij p.); zajmujący ś. pasterstwem (ludy p-ie); sielankowy, sielski (poezja p-a); do pasterza duchownego należący: laska p-a = pastorał, list p. = okólnik, pismo biskupa, p-a Msza = pasterka, teologja p-a a. pastoralna = nauka o obowiązkach kapłańskich; po p-u, przysł., w sposób właściwy pasterzom, jak na pasterza przystało.

Pasterstwo, pasterskie życie i zatrudnienie, hodowla bydła; urząd, godność pasterza duchownego; djecezja, okrąg uległy władzy biskupa.

Pasteryzator, fr., aparat do pasteryzacji, sterylizacji, to jest wyjaławiania z bakterji napojów, narzędzi chirurgicznych i t. p. (f.).

Pasteryzować, fr., ogrzewać płyn do temperatury, nie dochodzącej wrzenia, w naczyniu szczel-