Strona:M. Arcta słownik ilustrowany języka polskiego - Tom 2.djvu/421

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

tomność, zdrowie, opamiętywać ś.; p. do rozumu = mądrzeć, nabierać rozumu; p. do lat = dorastać, wyrastać, dochodzić do pełnoletności; narażać ś. na co, popadać w co: p. do ubóstwa, do upadku; kończyć ś. na czym, dawać coś, jako rezultat, dochodzić do czego: p-i do guzów, do bijatyki, do wojny, do łez; p. na dobry a. zły koniec = dawać wynik pomyślny a. niepomyślny; przyjdzie do tego, na to = na tym ś. skończy, taki będzie rezultat; niewiadomo na co komu przyjdzie = co kogo czeka; p-i mi żebrać = jestem zmuszony; na to mi przyszło = do tego jestem doprowadzony; przyjdzie mi chyba umrzeć = nie pozostanie mi nic innego, jak umrzeć; być z kim w pewnym pokrewieństwie: ona mi p-i ciotką; przynosić komu korzyść: niewiele mi z tego przyjdzie; co ci z tego przyjdzie? = jaką będziesz miał korzyść?; z pracą wszystko nam przyjdzie = wszystko osiągniemy; skąd ci to przyszło? = jaka jest przyczyna twego postępku?; co ci do głowy zajechało a. strzeliło: przyszło mi do głowy = umyśliłem sobie; ani mi to do głowy przyszło = anim pomyślał o tym; przyszła mi chęć, ochota do czego = zachciałem, zachciało mi ś.; z trudnością mi to p-i = trudno mi to zrobić, powiedzieć; nauki p-ą mu z łatwością = jest zdolny; na mnie p-i kolej = nadchodzi, zbliża ś. kolej; p. na czyje ręce = dostawać ś. w czyje ręce, stawać ś. ofiarą czyją; to przyjdzie na moje ręce = będę musiał to zrobić; mówi, co mu na myśl p-i = co mu ś. na myśl nawinie; p-i mi na pamięć = przypominam sobie; p-i mi na myśl = mam pomysł; jak przyszło co do czego = jak przyszło do rzeczy, do wykonania czego.

Przychodzień, człowiek, który przyszedł zdala, cudzoziemiec, wędrowiec, przychodźca, imigrant.

Przychodztwo, przybywanie, napływ przychodźców do jakiegoś kraju, miasta, imigracja.

Przychodźcap. Przychodzień.

Przychorowywać, dok. Przychorować; przypłacić co zdrowiem, wpadać w chorobę wskutek czego, odchorowywać co.

Przychowaćp. nied. Przychowywać.

Przychówek, Przychówek, to, co ś. urodziło w żywym inwentarzu, przyrost stada, przypłodek, młode w stadzie.

Przychowywać, dok. Przychować; hodować, wykarmiać przy innych zwierzętach; ukrywać przez czas jakiś; p. ś., ukrywać ś. przez czas jakiś.

Przychód, przyjście, przybycie, zbliżenie ś.; dochód, zysk, intrata; to, co ś. otrzymuje z czego, to, co wpływa do ogólnego majątku, powiększając go.

Przychówekp. Przychówek.

Przychrapy, grunt lekki, piaszczysty.

Przychrząstna, Przychrzęstna, błona, oblekająca chrząstki.

Przychuch, przydech.

Przychudnąć, trochę schudnąć, stracić trochę na ciele.

Przychudy, trochę chudy, zbyt chudy.

Przychutniwać, przyświadczać.

Przychwalać, dok. Przychwalić; oddawać komu pochwałę, pochwalać, chwalić, przytakiwać z pochwałą, przyświadczać komu a. czemu.

Przychwycić, przyłapać, przytrzymać.

Przychylać, dok. Przychylić; nachylać, naginać w pewną stronę, zwłaszcza ku ziemi: p. ucha = słuchać uważnie; p. woli komu = pozwalać komu na co; radbym ci