Strona:M. Arcta słownik ilustrowany języka polskiego - Tom 1.djvu/963

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została przepisana.


odpowiedzi; odpierać, odpisywać na pismo, dawać odpowiedź listowną; zdawać sprawę przed kim, tłumaczyć ś. z czego; odwzajemniać ś., odpłacać ś., odwdzięczać ś.; sarkać, fukać z nieukontentowaniem, odcinać ś. słownie, odgryzać ś.; powtarzać, odbijać dźwięk, odzywać ś. echem; być odpowiedzialnym przed kim za co, ulegać odpowiedzialności, przyjąć na siebie czyją winę, ponosić karę za co, mieć co na swojej głowie; o. czemu, zgadzać ś. z czym, być stosownym do czego, pasować do czego, licować z czym; być w odpowiedniej symetrji z czym, w pewnej proporcji z czym; zadośćczynić, zadowalać co, nie zawodzić czego (o. włożonemu obowiązkowi, nadziejom); wynagradzać, zadośćczynić, ponosić karę za co (o. za co głową).

Odpowiedni, stosowny, właściwy; dobrany, przyzwoity, godny; przeciwległy a. odpowiadający sobie podobieństwem, symetryczny, proporcjonalny; odnośny, właściwy.

Odpowiednik, zjawisko a. pojęcie, pozostające w zależności od innego zjawiska a. pojęcia.

Odpowiedniość, symetryczność, harmonijność, proporcjonalność, stosunkowość, spółzależność.

Odpowiedzialność, powinność, obowiązek zdania sprawy z czego a. za kogo; rękojmia; odpowiadanie przed władzą za wszystkie następstwa czego, za swoje albo czyje postępki; wziąć na siebie o. = wziąć na siebie obowiązek odpowiadania za co, ryzyko.

Odpowiedzialny, obowiązany do zdawania sprawy, odpowiadający za co a. za kogo; odpowiadający za wszystkie następstwa czego, biorący je na siebie; przedstawiający rękoimię.

Odpowiedzieć, forma dok. od Odpowiadać.

Odpowiedź, wyrazy tego, który na zapytanie, na czyje twierdzenie odpowiada, odrzeczenie, odpowiedzenie, objaśnienie ustne na zadane pytanie; na wszystko znajdzie o. = umie ze wszystkiego wytłumaczyć ś., wykręcić ś.; ma zawsze gotową o. = jest bystry w odpowiedziach, nie namyśla się nad odpowiedziami; wszelkie objaśnienie piśmienne na czyją odezwę, na czyje zapytanie, zbicie czego, odpis, replika; zrobienie czegoś nawzajem; w odpowiedzi na czyjś postępek (dać o. na czyj ukłon = odkłonić się).

Odpór, odparcie, odepchnięcie, odegnanie; wybronienie przystępu, wstrzymanie; sprzeciwianie ś.; opór; stanąć komu o-em = nie ustąpić, dać odpór; o. słowny = odpowiedź na dowody a. zarzuty, zbijanie słów czyich, twierdzeń czyich, replika; odprawa, protest.

Odpracować, odrobić naznaczoną robotę, pracą skwitować się z należności.

Odprasowywać, forma dok. Odprasować; kończyć prasowanie, odbyć prasowanie wszystkiego, wyprasować starannie.

Odpraszać, forma dok. Odprosić; odwoływać zaproszenie; prośbą uwalniać kogo od czego; prośbą odzyskiwać, wypraszać, wyjednywać; o. ś., prośbą uwalniać ś. od czego, wypraszać się.

Odprawa, oddalenie, odsunięcie, pozbycie ś., dymisja, zwolnienie, odesłanie; wysłanie, wyprawienie; odpowiedź ostra na czyją krytykę, na czyje twierdzenie; odmowa; dostać o-ę od panny = dostać odkosza; spełnianie jakiej czynności; wykonanie.

Odprawiać, forma dok. Odprawić; dokonywać sprawy jakiej, ułatwiać, kończyć, odbywać, speł-