Strona:Lucyna Ćwierczakiewiczowa - 365 obiadów za 5 złotych.djvu/311

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.

funta cukru, kieliszek nie wielki araku, razem wymięszać w garnku. Rondelek wysmarować młodem masłem, wysypać bułeczką, włożyć kaszkę i wstawić na pół godziny w dobrze gorący piec. Wyjdzie z rondla jak rumiana babka, ubrać konfiturami, lub polać sokiem malinowym i posypać cukrem. Legumina ta jest wyborna, ma bowiem aromat, ostrość i smak wyśmienity.


22. Legumina z rodzenków i migdałów.

Namoczyć 3 bułki montowe w mléku, wycisnąć i rozetrzéć z dwiema łyżkami młodego masła, wymięszawszy to 5 minut na wolnym ogniu. Sześć żółtek ubić dobrze z dwiema łyżkami cukru, domięszać ćwierć funta oparzonych i uszatkowanych migdałów, dobierając po trochu massą z bułki z masłem, dołożyć ćwierć funta dużych rodzenków opłókanych, białka ubić na pianę, wymięszać razem ostrożnie, włożyć w rondel wysmarowany i wstawić w piec na 3 kwandranse. Proporcja na osób 6 lub 8.


23. Legumina z séra (węgierska).

Najprzód zrobić massę do nadziewania tego ciasta: ćwierć funta masła, uwiercić na śmietanę, dodać 8 żółtek, kawał twardego dobrego, mniéj więcéj pół funta séra, szklankę młodéj, dobréj, kwa-