Przejdź do zawartości

Strona:Lucyna Ćwierczakiewiczowa - 365 obiadów za 5 złotych.djvu/278

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.

czy paski; wziąść na miskę makaron, szynkę, łyżkę masła i dwie łyżek śmietany kwaśnéj, wymięszać to doskonale, włożyć w rondel wysmarowany masłem i obsypany bułką tartą: wstawić w piec, aż się dobrze zrumieni i wtedy wydać na stół, przewróciwszy rondel na półmisku.


4. Łazanki z sérem.

Ugotować kluseczki jak do rosołu, krają je szerzéj i ukośnie, a wtedy zwać się będą łazanki, do zagniatania brać jaja, wymięszać z masłem i serem suchym, polskim, tartym: najlepsze do tego sery pińczowskie, sprzedawane w Warszawie, na funty włożyć w rondel masłem wysmarowany i wysypany, i wstawić w piec do zrumienienia.


5. Kluski gryczane.

Wyborną jarzynę stanowią kluski gryczane, gotowane z najlepszéj mąki gryczanéj. Wziąść na miskę funt mąki, wsypać soli i sparzyć gorącą wodą, aby massa była gęstą, mniéj więcéj jak na klajster; wymięszać dobrze i kłaść łyżką srebrną na gotującą się wodę, średniej wielkości kluseczki. Wybierać łyżką durszlakową i na półmisku polać; masłem lub słoniną młodą. Wiele osób mięsza te kluski na wydaniu ze świeżym twarogiem. Takie sa-