Strona:Lucyna Ćwierczakiewiczowa - 365 obiadów za 5 złotych.djvu/277

  Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
  Ta strona została uwierzytelniona.

  jąc widelcem, czy ma dosyć. Każdy makaron należy przełamać na połowę. Po ugotowaniu odcedzić na durszlaku, ułożyć na półmisku i polać następującym sosem przygotowanym poprzednio, aby makaron nie ostygł.
  Na funt makaronu bierze się cztery łuty dobrego bulionu najlepiej francuzkiego, rozgotować go w kwaterce wrzącéj wody lub rosołu, wziąść łyżkę masła młodego, łyżkę nie pełną mąki zagotować razem rozebrać bulionem tak aby sos był rzadkawy i polać nim obficie na półmisku makaron. Podawać do téj potrawy tarty sér parmezon. Potrawa ta podaje się tak dobrze przy śniadaniu jak i przy obiedzie lub przy kolacji do pieczystego.


  3. Makaron opiekany z szynką.

  Na cztery osoby wziąść funt mąki i trzy jaja zagnieść twardo i długo wygniatać ręką; zostawić na kwandrans spokojnie na stolnicy żeby się odleżało, a potem rozwałkować jak najcieniéj; dać trochę podeschnąć potém posypać z lekka mąką zwinąć w trąbkę całe ciasto, bardzo ostrym nożem krajać jak najcieniéj i roztrząśnąć po całej stolnicy do przeschnięcia. Ugotować ten makaron na wrzącéj wodzie osolonéj, odcedzić przez durszlak i przelać zimną wodą. Tymczasem mieć już pokrajane pół funta lub więcéj jeżeli kto lubi szynki w kost-