Strona:Leon Wachholz - Przyczynek do nauki o nagłej śmierci osesków.djvu/9

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.
5

i wielkich naczyniach krew płynną, brak lub bardzo nieliczne wynaczynionki podopłucnowe często na grasicy, brak przekrwienia płuc, opon mózgowych, mózgu, wynaczynionek podosierdziowych, czasem mniej lub więcej piany w oskrzelach. Od lat kilku zwracał on baczną uwagę na grasicę w zwłokach osesków i znalazł ją w czterech przypadkach powiększoną o ciężarze 35, 30 i 25 gramów.
Obraz sekcyjny w tych czterech przypadkach niczem się nie różnił od powyżej opisanego w zwłokach dzieci zmarłych śmiercią nagłą, u których znaleziono grasicę prawidłowych rozmiarów.
Otóż na podstawie powyższego materyału nie wyklucza Vibert, iż powiększona grasica może się stać przyczyną nagłej śmierci, powiada jednak, że le seul argument invoqué en faveur de cette hypothèse, c’est le fait même de l’hypertrophie du thymus, chez des enfants dont les autres organes ne présentent pas d’altérations. Dalej jednak dodaje, że ten argument traci zupełnie na znaczeniu, jeźli się zważy, iż w wielkiej liczbie przypadków nagłej śmierci u dzieci, nastającej w tych samych okolicznościach, sekcya nie wykazuje wcale przerostu grasicy.
Zdaniem jego zachodzi w większości tych przypadków uduszenie bądźto przez to, iż dziecku śpiącemu razem z matką, mamką lub rodzicami często upojonemi, zatykają im usta i nos we śnie bezwiednie, bądź też przez to, iż dziecię dusi się w pościeli, nieoględnie na niem złożonej. Wreszcie tłómaczy przyczynę tej nagłej śmierci stanem tak zwanej przez Brown-Séquarda l’inhibition (zatamowania), dodając, że jest możliwem, iż sen stwarza pewną skłonność systemu nerwowego d’aptitude à subir les actions inhibitoires. Teorya powyższa wydaje mu się jedynie stósowną do wyjaśnienia częstych przypadków nagłej śmierci w czasie snu.

[1]

  1. Thymushyperplasie als Todesursache. Vierteljschr. f. ger. Med. 1893. III. F. VI. Bd. 1. H.