Strona:Leon Wachholz - O śmierci nagłej.djvu/12

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

pierwszych autorów tyczył się zwłok człowieka, który okazywał zmiany kiłowe; w przypadku Murraya istniały u mężczyzny 58 letniego 4 worczaste tętniaki w tętnicy głównej, w części łukowej rozszerzonej wrzecionowato, zdaje się na tle kiłowem. Pęknięcie jednego z tętniaków było przyczyną nagłej śmierci przez wylanie się krwi do worka osierdziowego i uciśnięcie serca.
Czasem pęka tętnica główna, na pozór nie okazująca żadnych zboczeń chorobowych. I tak opisuje Crooke[1] przypadek odnoszący się do 45-letniego robotnika, który zmarł po kilkugodzinnem niedomaganiu. Przy sekcyi okazało się, iż przyczyną śmierci było pęknięcie od tylnej strony tętnicy głównej; ściany jej były cienkie i bardzo kruche, jednak bez miażdżycy i bez tętniaka. Samoistne pęknięcie tętnicy głównej tłómaczy Manchot[2] na zasadzie swych badań zwyrodnieniem włókien sprężystych warstwy środkowej. Czasem mogą istnieć braki rozwojowe lub powstałe przez przedarcie tych włókien w warstwie środkowej ściany, które zdaniem Manchota prowadzą do rozszerzenia się lub pęknięcia tętnicy głównej. — Podobne przypadki samodzielnego pęknięcia tętnicy głównej opisali: Bush[3] u 18-letniego chłopca, który zmarł nagle w czasie przejażdżki łódką, Hill[3] u 30-letniego mężczyzny zmarłego podczas snu, Marshall[3], Paul[3] i Strümpell[4]. Jeden z naszych przypadków, tyczący się wyrobnika liczącego lat 26, silnie zbudowanego i zdrowego, należy zaliczyć do tej grupy pęknięć tętnicy głównej; znaleziono bowiem u niego pęknięcie ramienia wstępującego tuż ponad zastawkami, skośne od dołu i przodu ku górze i tyłowi. Worek osierdziowy wypełniony był skrzepami i krwią płynną; na skórze prącia znajdywała się charakterystyczna blizna po wrzodzie twardym.
W wyjątkowych przypadkach może zniszczenie ciągłości ścian tętnicy głównej być następstwem spraw patologicznych, które występując w sąsiednich narządach, w miarę postępu i ją zajmują. Najczęściej są to zmiany chorobowe połyku (oesophagus). Co do tego narządu, to podaje König[5] iż przebicie tętnicy głównej zstępującej wywołują najczęściej owrzodzenia i rak połyku, najrzadziej ciała obce. Altmann[6] opisuje przypadek u kobiety, która zmarła nagle wśród krwawych wymiotów. Sekcya wykryła przebicie tętnicy głównej zstępującej od strony gardziela odłamkiem spożytej kości, która sprowadziła owrzodzenie gardziela z przebiciem jego ściany i tętnicy głównej na wysokości 4. tętnicy międzyżebrowej.
Obrażenia przepony, jak pęknięcia jej pod wpływem wysiłku fizycznego, zwłaszcza przepony poprzednio już w jakikolwiek sposób zwyrodniałej, prowadzą do śmierci nagłej przez uduszenie się; w szczelinę bowiem, która powstaje z pęknięcia, wciskają się trzewa brzuszne i nagle uciskają płuca.
Ze zmian w narządzie trawienia sprawiają jedne nagłą śmierć przez gwałtowne krwotoki, inne przez ostre zapalenie otrzewnej lub porażenie serca.

I tak wrzody żołądka nie zdradzając się długo żadnym objawem, dają wcale często powód do śmierci nagłej bądź to przez krwotok, bądź przez zapalenie otrzewnej. Takie przypadki opisują Grasset[7], Warfinge[8] i inni.

  1. Ueber zwei seltene u. ans versch. Ursachen entstand. Fälle von rapider Hersläbmung. Virchows Arch. f. path. Anat. i t. d. 1892. B. 129. H. 2.
  2. Ueber die Entstehung der wahren Aneurysmen. Tamże. Tom 121.
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 Archiv f. path. Anatomie Virchowa. Tom 129. Str. 200.
  4. Lehrb. d. spec. Path, u. Ther. B. 1. Pag. 514.
  5. Lehrbuch d. spec. Chirurgie. I. Band. Pag. 599. Berlin. 1885.
  6. Ueber Perfor. d. Aorta thor. vom Oesoph. ans. Virchows Arch. f. path. Anat. 1892.
  7. Annal. d’hyg. pub. et de méd. lég. série, t. 48.
  8. Fall af hastig död genom förblödning ur ett ulcus ventriculi. Schm. Jahrb. 1892.