Strona:Leon Wachholz - Fauna zwłok.djvu/11

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.
7

autorowie zwą serzastą, już nawet z tego względu, że gatunki wymienionych dla tego okresu muchówek, żerują także chętnie na serze.
Zjawienie się tych pasorzytów cechuje ósmy miesiąc od chwili śmierci człowieka.
Z chwilą przeobrażenia się miękkich części ciała w brudną posokę zjawiają się gatunki muchówek ophiraphora i tyreophora, które stanowią cechę piątego okresu, oddalonego o rok od chwili śmierci.
W szóstym okresie, trwającym aż do 18-tu miesięcy lub dwóch lat, występują chrząszcze, mianowicie gatunki grabarzy, silpha, hister, saprinus, wreszcie roztocze (acarina) z grupy tyroglyphinae, do której należy znany pasorzyt sera, tak zwany serowiec (tyroglyphus siro). Te pasorzyty pochłaniają resztki części płynnych.
W okresie siódmym zjawiają się chrząszcze i motyle, których zadaniem jest zniszczyć tkanki zeschłe, jak skórę, ścięgna, powięzie, więzadła, włosy. Są to antreny, pewne rodzaje dermestes i małe mole z rodzaju tineola. Rola ich wypełnia trzeci rok.
Wreszcie w ósmym okresie przypada smutna rola zadowolenia się resztkami zwłok i ziemi złożonej z wydzielin i pozostałości po poprzednich pasorzytach chrząszczom, mianowicie rodzajowi ptinus i tak zwanemu mącznikowi (tenebrio). Wedle badań prof. Perriera spełniają one swe zadanie w ciągu czwartego roku.
Pasorzyty, o których mowa, dostają się do zwłok częścią jeszcze, zanim zwłoki zostaną pogrzebane, częścią zaś, jak n. p. chrząszcze wnikają w ziemię; wreszcie zdarza się, że jeden rodzaj pasorzytów wnosi ze sobą zarodniki innych, n. p. jak to widział Mégnin, muchy, owady i stonogi wnoszą ze sobą nimfy roztoczów.
Prócz tych, niemal stale i zawsze spotykanych pasorzytów trupich, zdarzają się inne więcej przypadkowe. Do nich należą głośne z cause célèbre Harbauma i równorzędnego przypadku Maschki mrówki, o których gorliwości w uprząt-