Strona:Kucharka litewska (1913).djvu/89

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została przepisana.


solić i popieprzyć trochę z wierzchu, zalać buljonem od baraniny i tuszyć. Na godzinę przed wydaniem podprażyć łyżkę mąki w tłustości lub maśle, włożyć do kapusty i wysadzić.
W miejscu baraniny, można użyć flaków najstaranniej oczyszczonych, miękko odgotowanych i w drobną kostkę pokrajanych i zmieszać je z kapustą białą, drobno uszatkowaną i do połowy utuszoną. Zresztą postąpić jak wyżej, wyjąwszy, że flaki nierównie dłużej niż baraninę tuszyć trzeba.

35. Kapusta biała na kwaśno z jabłkami.
Proporcja: 2 główki kapusty, parę szkl. buljonu, 1 łyżka mąki, 3—4 łyżek tłustości, 5—7 jabłek, soli i pieprzu prost.

Parę główek białej kapusty uszatkować, oparzyć wrzątkiem i wycisnąć. Włożyć do rondla, zalać wrzącą wodą lub buljonem, posolić, popieprzyć, wlać roztopionej słoniny bez skwarek, lub świeżej tłustości, obrać mocno kwaśne jabłka, pokrajać, włożyć tyle, aby kapusta była kwaśna i tuszyć. Przed wydaniem podrumienić łyżkę mąki w tłustości, zmieszać z kapustą i wysadzić.

36. Kapusta kwaśna z grzybami i śmietaną.
Proporcja: 1½ kwarty kapusty, 1 łyżka masła, 1 szkl. śmietany, 6—7 susz. grzyb., 1 łyżka mąki, soli i pieprzu.

Ugotować smak z grzybów, zalać nim potrzebną ilość kwaszonej, oparzonej wprzód kapusty, dodać drobno uszatkowane i miękko ugotowane borowiki, posolić i gotować. Włożyć kilka łyżek kwaśnej śmietany, nakoniec podrumienić łyżkę mąki w maśle, zmieszać to razem i tuszyć do miękkości.

37. Kapusta postna, dobra.
Proporcja: 2—3 główek kaupsty, parę szkl. rosołu burakowego, ½ kwaterki grzybów utłuczonych, 2—4 kawałk. cu-