Strona:Kucharka litewska (1913).djvu/88

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
32. Kapusta pod nazwą: wyrostki brukselskie.
Proporcja: 1 f. kapusty, 1 łyżka masła i soli, 1—2 sucharków. Można dodać 1 łyżkę mąki i trochę cukru.

Na jednej łodydze tej kapusty znajduje się kilkanaście malutkich główek, i te się tylko używają, liście zaś wielkie i łodygi nie są przydatne. Same małe główki odgotować we wrzącej rozsolonej wodzie, odcedzić na durszlak, wyłożyć na półmisek i zalać masłem zarumienionem z utłuczonym sucharkiem lub maślanym sosem, który tak się robi: łyżkę mąki zmieszać z łyżką roztopionego masła, rozprowadzić buljonem do należytej gęstości, zagotować i zalać jarzynę. Można do tego sosu dodać trochę cukru.

33. Kapusta z biszamelem, okładana mostkiem cielęcym lub baranim.
Proporcja: 2—3 główek kapusty, 1 łyżka mąki, 3—4 żółtka, 1 łyżka masła, 1 szkl. mleka, 1 barani mostek usmażony.

Pokrajać białą kapustę jak łazanki i ociągnąć w rozsolonej wodzie do miękkości; rozpuścić łyżkę masła, podsmażyć z łyżką sporą mąki, rozprowadzić gęstem mlekiem lub śmietanką, rozbić kilku żółtkami, ogrzać, zalać tem kapustę, zapiec i obłożyć ugotowanym i osmażonym w maśle i sucharku mostkiem.

34. Kapusta biała z baraniną lub flakami.
Proporcja: 3—4 gł. kapusty, 2 baranie mostki, trochę soli i pieprzu, 1 łyżka mąki, 1 łyżka masła. Buljonu do zalania.

Obrać kapustę z wierzchnich liści, rozkroić główkę na 4 części i gotować w rozsolonej wodzie przez kwadrans. Odgotować do połowy parę baranich mostków, przemyć w zimnej wodzie, a z buljonu zebrać tłustość; włożyć do rondla rząd odcedzonej kapusty, rząd kawałków baraniny i znowu to samo powtórzyć, aż się wszystko ułoży; ostatnia warstwa powinna być z kapusty. Po-