Strona:Kucharka litewska (1913).djvu/80

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

zetrzeć je na ogniu z mąką, włożyć parę łyżek śmietany, wlać trochę wody, w której się brukiew gotowała, zagotować mocno, i oblać brukiew na wydaniu.

9. Brukiew osypywana sucharkiem.
Proporcja: 3—5 brukwi, soli, 1 łyżka masła, 2 łyżki sucharka.

W dni postne można ją dla odmiany dawać innym sposobem. Pokrajać w talerzyki, ugotować w rozsolonej wodzie, skoro będzie miękka, scedzić, wyłożyć na półmisek, oblać roztopionem masłem z sucharkiem i zapiec.

10. Brukiew lub galarepa glazurowana.
Proporcja: Kilka brukwi, 2 łyżki cukru, 1 łyżka masła, soli, 3—4 łyżek buljonu.

Pokrajać jedną lub drugą jarzynę w talerzyki i ociągnąć ją w rozsolonym ukropie, parząc przez kwadrans.— Odcedzić, wysmarować grubo masłem półmisek, ułożyć na nim jarzynę, osypać dobrze cukrem, skropić kilku łyżkami buljonu i wstawić do pieca do zarumienienia.

11. Fasole zielone ze śmietanką.
Proporcja: 2 f. ziel. fasoli, 1 łyżka masła, trochę cukru, 1 łyżka mąki, 1½ kwaterki śmietanki, soli, ziel. pietruszki.

Młode zielone strączki fasoli ociągnąć z włókien, pokrajać ukośnie, odgotować w wodzie osolonej i odcedzić. Dobrą łyżkę masła podprażyć z łyżką mąki i włożyć do fasoli, dodać trochę soli, nakoniec półtory kwaterki słodkiej śmietanki i trochę cukru, i z tem wysadzić do należytej gęstości. Chcąc, aby była kwaskowatą, zamiast słodkiej, trzeba użyć kwaśnej śmietany, dodać trochę suchego buljonu i tuszyć.