Strona:Kucharka litewska (1913).djvu/81

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została przepisana.


12. Fasole zielone innym sposobem.
Proporcja: 2 f. ziel. fasoli, 1 łyżka masła, soli, buljonu do zalania.

Ociągniętą z włókien, drobno ukośnie pokrajaną i przemytą fasolę, zalać wrzątkiem, zagotować z solą i odcedzić, zalać buljonem lub wrzącą wodą i gotować do miękkości. Przed samem wydaniem włożyć łyżkę masła, zmieszać i ogrzać, lecz nie zagotowywać, bo utraci zieloność. Tak samo przyrządzają się fasole suszone lub marynowane, tylko suszone należy po przemyciu dobrze wymoczyć.

13. Fasole zielone w strączkach.
Proporcja: 2 f. ziel. fasoli, 1 łyżka sucharka, 1 łyżka masła, soli.

Młode strączki fasoli ociągnąć z włókien i ugotować w posolonej miękkiej wodzie. Odcedzić i zalać rumianem masłem z sucharkiem, lub masło podać osobno do maczania strączków, tak, jak się do strączków zielonego grochu podaje.

14. Fasole białe.
Proporcja: 1 f. białej fasoli, 1 łyżka mąki, 2 łyżki octu, trochę soli, 1 łyżka masła, 1 szkl. buljonu, 1 łyżeczka cukru.

Ziarna dojrzałej fasoli ugotować w wodzie na miękko i odcedzić. Rozpuścić łyżkę masła, zmieszać z łyżką mąki i rozbić buljonem; wlać parę łyżek dobrego octu, trochę drobnego cukru, soli, zmieszać z fasolą i razem zagotować. Ta jarzyna wyborna jest do białej sztuki mięsa.

15. Rzepa z mostkiem baranim.
Proporcja: Kilka sztuk rzepy, ½ łyżki mąki, ½ łyżki masła, para funtów mostku baraniego, włoszczyzny jak zwykle, soli do smaku.

Tak samo się przyrządza jak brukiew. Dla odmiany go-