Strona:Kucharka litewska (1913).djvu/66

  Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
  Ta strona została przepisana.

  tryny pokrajanej w talerzyki lub korniszonów, czy marynowanych grzybków, zagotować raz jeszcze, i gorącym zalać kotlety. Dla odmiany można tu dolać kwaterkę wina i z niem zagotować.

  3. Sos do kotletów, inaczej.
  Proporcja: 1 szkl. lekkiego wina, 2—3 kawałki cukru, parę łyżek tartej bułki, 1 łyżkę stoł. cytryn. soku, 1½ łuta suchego buljonu, masło od kotletów.

  Szklankę wina francuskiego, kawałek cukru, łyżkę stołową cytrynowego soku, oraz kawałek buljonu suchego rozgotowanego w wodzie, bułki tartej parę łyżek, zmieszać dobrze, posolić nieco, zagotować, przecedzić i zmieszawszy z masłem, w którem się smażyły kotlety, zalać je na wydaniu.

  4. Sos z ogórków kwaszonych.
  Proporcja: Kilka ogórków, 1—1½ łyżki masła, trochę pietruszki i soli, ½ kwarty buljonu, 2 łyżki mąki, 2—3 kawałki cukru, 2—3 łyżek octu lub rosołu.

  Kilka ogórków pokrajać w kostkę i usmażyć w łyżce masła z drobno usiekaną zieloną pietruszką, posypując mąką. Zalać na to pół kwarty buljonu, posolić, podpalić cukrem, zakwasić parą łyżkami przegotowanego octu lub ogórkowego rosołu i mocno zagotować.

  5. Sos sardelowy do pieczeni cielęcej.
  Proporcja: 1 łyżka masła, 6 sardeli, 3 żółtka, 1 kwaterka wina, 1 łyżka mąki, 1 szkl. buljonu, ⅓ cytryny.

  Rozpuścić łyżkę masła i usmażyć w niem wymyte, obrane z ości i usiekane mocno sardele. Przecedzić szklankę dobrego buljonu, zmieszać z sardelową masą, dodać kilka talerzyków cytryny i razem prędko zagotować; rozbić trzy żółtka z kwaterką wina, oraz łyżką mąki, zmieszać to z sosem, ogrzać, i podawać do cielęcej pieczeni.