Strona:Kucharka litewska (1913).djvu/65

  Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
  Ta strona została przepisana.

  ni rząd ryżu kładzie się 2 do 3 łyżeczek świeżego masła i ze 3 dość duże kawałki suchego buljonu. Na wierzch sypie się dość grubą warstwę sera szwajcarskiego, wstawia się do pieca, zapieka i podaje z rondlem do stołu.


  ROZDZIAŁ TRZECI.
  SOSY.

  Uwaga o podpalaniu sosów.

  Baczną uwagę przy zarabianiu sosów zwrócić należy na podpalenie mąki w maśle, aby sos był klarowny i właściwy zachował kolor. Trzeba sklarować masło i rozpalić w rondelku, włożyć doń trzeba mniejszą ilość mąki, i rozbijać ciągle łyżką, smażąc, aż się sformuje gładka masa. Zdjąć z ognia, rozprowadzić buljonem, postawić na wolnym ogniu i rozbijać trzepaczką do przejrzystości.
  Na sos rumiany trzeba masło podsmażyć mocniej — na jasny mniej, a na biały tylko roztopić i zaprawiać.

  1. Sos pospolity.
  Proporcja: ½ łyżki mąki, 1 szkl. buljonu, 1 łyżka masła, trochę szczypiorku, trochę soli.

  Zarumienić pół łyżki mąki w łyżce masła, wlać szklankę dobrego buljonu, zagotować, dodać trochę usiekanego szczypiorku; skoro parę razy się przewróci, będzie gotowy.

  2. Sos do kotletów.
  Proporcja: ½ łyżki masła, 1 szkl. buljonu, soli, 1 łyżka kapar. lub korniszonów, ½ łyżki mąki, 3—4 kawałki cukru, ½ cytryny, można 1 kwaterkę wina.

  Podrumienić mąkę w maśle, jak wyżej, wlać szklankę buljonu, zagotować, włożyć trochę podpalonego cukru, przecedzić przez sitko, wrzucić trochę kaparów, cy-