Strona:Kucharka litewska (1913).djvu/431

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została przepisana.


bo utłuczonych migdałów i wycierać najmocniej. Skoro masa będzie pulchna i biała, dodać goździków, cynamonu, skórki pomarańczowej do upodobania, wymieszać, włożyć mocno ubitą pianę z pozostałych białek, wsypać ½ f. mąki chlebowej i wlać do formy lub do dwóch rondelków, niech się pieką godzinę w letnim piecu.

5. Babka makowa.
Proporcja: maku 6 kubków, jaj 30, cukru 2 kubki, kilkanaście migdał. gorzkich dla zapachu, mąki kartofl. kwaterka.

Mak ususzyć i zetrzeć na mąkę, potem wycierać w makotrze z żółtkami i cukrem, oraz utłuczonymi migdałami gorzkimi. Skoro masa stanie się pulchną i białawą, wsypać kwaterkę mąki kartoflanej, zmieszać z nią ostrożnie ubitą z białek pianę, włożyć do formy i wstawić do niezbyt gorącego pieca.

6. Babka pieprzowa.

Funt miałkiego cukru, dwa łuty cynamonu, dwa łuty pieprzu angielskiego i 15 żółtek utrzeć w makotrze, dosypując pszennej mąki 20 łutów. Skoro masa będzie pulchna, ubić pianę z pozostałych białek, wymieszać powoli i ostrożnie, wlać do rondla, wysypanego sucharkiem i wstawić do gorącego pieca.

7. Babka cytrynowa.
Proporcja: 3 cytryny, 2 kubki mąki pszennej, kubek kartoflanej, 4 kubki cukru, 24 jaj.

Cytryny mocno ugotować, aby się dały słomką przebić, rozerznąć, wyjąć pestki, przetrzeć przez durszlak i ucierać w makotrze, dosypując po trochu cukier i żółtka. Rozetrzeć to wszystko na białą masę, zbić mocną pianę z białek, zmieszać ją, przesypując mąką, w jedną stronę, wlać do formy, wysmarowanej masłem i wstawić na godzinę do pieca.