Strona:Kucharka litewska (1913).djvu/42

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została przepisana.


ljonem z kaczek, zagotować i dawać do stołu, włożywszy do wazy kaczkę na części pokrajaną.
Chcąc tę zupę mieć inaczej, należy dodać smaku z grzybków i wcisnąć soku z cytryny dla kwasu przed wydaniem. W braku cytryny można ją gotować na rosole burakowym, a będzie kwaskowata.

34. Zupa z gęsich podróbek.
Proporcja: Podrobie z gęsi, 2 march., 1 pietr., 1 sel., 1 pora, 1 cebulę, 1—2 szklan. śmietany, 4—5 grzybów, 1 szkl. krup perł., 1 łyżka masła, 2-3 liści bobk., parę ziarn pieprzu prost. i ang., pietruszki, kopru i soli.

Nastawić smak z różnej włoszczyzny, włożyć podrobie z dwóch gęsi bez wątróbki i gotować je jak na rosół. Ugotować osobno kaszę perłową na grzybowym smaku, rozbić ją masłem, a potem śmietaną, i zmieszać z podrobiowym rosołem.
Jeżeli za mało kwaśna, można do tej zupy dodać trochę ugotowanego rosołu burakowego. — Wątróbki usiekać, zmieszać z tartą bułką, włożyć trochę masła, żółtko i jedno jaje, wyrobić farsz, zrobić małe gałeczki, ugotować w zupie, i włożyć z podrobiami do wazy.

35. Zupa z prosięcia.

Tak samo się przyrządza, jak zupa z kaczki. Dla zmiany można do niej użyć krup jęczmiennych czystych i białych, i podobnym je rozkleić, jak perłowe, sposobem.

36. Jusznik czyli czernina.
Proporcja: 3 f. mięsa, lub podrobie z gęsi, lub prosię. Krew z gęsi lub prosięcia, 2 cebule, po kilka ziarn pieprzu, 1 szkl. tartego, razowego chleba, 1—2 liści bobk., rosołu burak. i soli do smaku. Do gałeczek: 1 wątróbka prosięcia, 2—3 jaja, ½ bułki franc., 1 łyżka masła i trochę pieprzu.

Nastawić smak z mięsem, włoszczyzną i rosołem burakowym, jak na wszystkie kwaśne zupy, a skoro się ugo-