Strona:Kucharka litewska (1913).djvu/297

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została przepisana.


Zagotować pół garnca mleka, włożyć sporą łyżkę masła, skoro się rozpuści, wsypać funt opłókanego ryżu, pomieszać i gotować do zgęstnienia. Skoro ostygnie, wbić 7 żółtek pojedyńczo, mieszając ciągle, wsypać trochę cukru i cynamonu, lub gorzkich migdałów, włożyć mocno ubitą pianę z białek, wymieszać ostrożnie, włożyć do formy, wysmarowanej masłem i wysypanej sucharkiem, i wstawić do pieca. — Proporcja na 12 osób.
Tak samo robi się melszpejz z krupek przecieranych gryczanych.

26. Melszpejz z sago.
Proporcja: 1 f. sago, 2½ kwarty mleka, 1¼ łyżki masła, 8 jaj, 1—2 sucharków.

Funt białego sago opylić z mąki na sicie, zagotować półtrzecia kwarty mleka, włożyć łyżkę masła, wsypać sagowe krupy i ugotować na gęsto. Ostudzić, wbijać pojedyńczo 8 żółtek, wymieszać, ubić pianę z białek, zmieszać ostrożnie, włożyć do formy, wysmarowanej masłem i wysypanej sucharkiem i wstawić do pieca.
Proporcja na 12 osób.

27. Melszpejz sypki z krup przecieranych ze śmietaną.
Proporcja: 1 kwarta śmietany, 1 kwarta krupek grycz., soli, ¼ łyżki masła, 1—2 sucharków, można dodać ¼ f. drob. rodzenek, 1 łyżkę cukru i trochę cynamonu.

Kwartę dobrej, kwaśnej śmietany zmieszać z niepełną kwartą drobnych, gryczanych krupek, posolić i zostawić na pół godziny, aby wybrzękły. Wysmarować rondel masłem, wysypać sucharkiem, wymieszać krupy jeszcze raz mocno, włożyć do rondla i w piec wstawić.
Ten melszpejz przy wyłożeniu na półmisek najcześciej się rozsypuje. Osypać go cukrem i cynamonem, a dla odmiany można, zaprawiając, włożyć ćwierć funta drobnych rodzenek z cukrem i cynamonem.
Proporcja na 10 osób.