Strona:Kucharka litewska (1913).djvu/296

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została przepisana.


23. Auflauf z kwaśnej śmietany z rumem.
Proporcja: 1 kwarta śmietany, 1¼ kwaterki mąki, 1 łyż. masła, 1 kwaterka cukru, 10 żółtek, 1 kieliszek rumu, 1 cytryna.

Zagotować kwartę śmietany z kwaterką mąki i kawałkiem masła, mieszając na ogniu, aby gruzołków nie było. Skoro się zagotuje, przefasować przez sito, ostudzić, wsypać kwaterkę utłuczonego, na cytrynie wprzód otartego, cukru, wbić 10 żółtek, wyrobić to wszystko doskonale na pulchną masę, i wyłożyć na wysmarowany masłem i osypany mąką półmisek, lub do formy. Wstawić do wolnego pieca na pół godziny, a gdy się zarumieni i podniesie w górę, polać kieliszkiem rumu, skropić sokiem z cytryny, pocukrować i wydać.
Proporcja na 10 osób.

24. Melszpejz śmietanowy.
Proporcja: 1 kwarta śmietany, 2 łyż. mąki, 3 łyż. cukru, 1 łyż. soku agrestowego, skórka z 1 cytryny, 10 jaj, ¼ łyż. masła, 2—3 such.

Wziąć kwartę dobrej, kwaśnej śmietany, dwie spore łyżki pszennej mąki, Do tej mąki lać po trochu śmietanę i rozcierać, ażeby nie było gruzołków; jak się dobrze rozetrze, wtenczas wylać wszystką śmietanę, wsypać trzy łyżki cukru, łyżkę soku agrestowego lub cytrynowego, otartą skórkę z cytryny, i to wszyskto razem rozmieszać. Wziąć potem 10 jaj i w osobnem naczyniu mocno rozbić, rondel masłem wysmarować, bułką osypać. wlewać po trochu jajka do śmietany, wymieszać dobrze, wylać do rondelka i w piec wstawić.
Proporcja na 10 osób.

25. Melszpejz z ryżu.
Proporcja: ½ garnca mleka, 1¼ łyż. masła, 1 f. ryżu, 7 jaj, ½ szkl. cukru, 10—15 gorzk. migd., 2—3 sucharków.