Strona:Kucharka litewska (1913).djvu/286

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została przepisana.


żyć półtory szklanki surowych jabłek starkowanych, 2 łyżki cukru, wbić 5 żółtek, dobrze wybić, włożyć ubitą pianę z białek, wymieszać i w piec wstawić lub na parze gotować. (Jeżeliby było za rzadko, włożyć łyżkę sporą sucharka).
Proporcja na 6 osób.

2. Melszpejz z bułki i jabłek, niemiecki.
Proporcja: 10 jaj, 1 kwarta mleka, 1 kwarta bułki, ½ kwarty śmietany, szczypta cynamonu, 3—4 łyżek cukru, ½ łyżki masła, 1—2 suchark., 10—12 jabłek.

Rozbić mocno 10 jaj, zmieszać z kwartą mleka, wsypać w to kwartę utartej bułki, pół kwarty kwaśnej śmietany, trochę cynamonu, parę łyżek cukru; wybić to wszystko na pulchną masę i nalać na spód formy, wysmarowanej masłem i wysypanej bułką, na to rząd uszatkowanych i osypanych cukrem jabłek, znowu rząd ciasta, rząd jabłek i tak postępować aż do pełności formy, poczem wstawić na półtory godziny do gorącego pieca.
Proporcja na 12 osób.

3. Melszpejz z ryżu na sypko z jabłkami.
Proporcja: 1 f. ryżu, 1¼ łyżek masła, 8—10 jabłek, cukru i cynamonu.

Zagotować pół garnca wody, włożyć sporą łyżkę masła i zasypać funtem oczyszczonego ryżu. Skoro wybrzęknie i ugotuje się szypko tak, iż każda krupka będzie osobno, przełożyć obranemi z łuski i pokrajanemi winnemi jabłkami, włożyć do rondla wysmarowanego masłem i osypanego sucharkiem, i wstawić na godzinę do pieca. Na wydaniu osypać cukrem i cynamonem.
Proporcja na 12 osób.

4. Melszpejz z jabłek, z bułką.
Proporcja: 1½ bułki franc., 10 jabłek, ¾ szkl. cukru, szczypta cynamonu, ½ łyżki masła, 3—3½ szkl. mleka, 2—3 suchark., 1 kwaterka masła. Do tego cukier lub sok.