Strona:Kucharka litewska (1913).djvu/287

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została przepisana.


Otrzeć lub okroić skórkę wierzchnią i spodnią z kilku bułek (najlepiej tych, które hamburskiemi zowią) i pokrajać je w cienkie talerzyki. Obrać kilkanaście winnych jabłek, pokrajać je też w cienkie talerzyki, i zmieszać z cukrem i cynamonem. Wysmarować formę lub rondel masłem, wysypać sucharkiem, maczać bułkę w mleku, wyłożyć nią spód rondelka, posypać suto kraianemi jabłkami, znowu położyć zmoczoną bułkę i jabłka i tak układać rzędami do pełności rondelka, uważając, aby ostatnia warstwa była z bułki. Nakoniec ubić 5 jaj całych z kwaterką sklarowanego masła, rozprowadzić to półkwartą mleka, i polewać tem ułożone bułki w rondlu, aby przesiąkło aż do dna — poczem wstawić na godzinę do pieca. Na wydaniu osypać cukrem lub polać sokiem. — Proporcja na osób 10.

5. Melszpejz jabłeczny, trochę inaczej.
Proporcja: 1½ łyż. masła, 8 jaj, 5—6 jabłek, 2—3 łyżek cukru, 1½ szkl. tartej bułki.

Utrzeć łyżkę masła na śmietanę, wbić pojedyńczo 8 żółtek, włożyć obranych i startych na tarce kilka winnych jabłek, parę łyżek miałkiego cukru i tyle utartej bułki, aby masa była gęstawa. Wymieszać to wszystko mocno, włożyć piankę z pozostałych białek, wlać do wysmarowanej i wysypanej sucharkiem formy i wstawić do wolnego pieca.

6. Melszpejz z całych jabłek w ryżu.
Proporcja: ½ f. ryżu, mleka 1 kwarta, 5 jaj, 2—3 łyż. cukru, 1 łyż. masła, 5 gorzk. migd., 10—12 jabłek, cynamonu trochę i cukru.

Ugotować w mleku na gęsto pół funta ryżu. Wybić 5 żółtek z 2-ma łyżkami miałkiego cukru do białości, zmieszać z łyżką masła utartego na śmietanę, kilku utłuczonymi gorzkimi migdałami, oraz z ryżem, częściami go