Strona:Kucharka litewska (1913).djvu/283

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została przepisana.


12. Budyń z ryżu na zimno.
Proporcja: ½ szklanki ryżu, 1 kwaterka śmietanki, 2 łyżki suchych konfitur, trochę wanilii, skórk i cytryn., 6—7 listków żelatyny białej, 1½ szklanki mleka, 2 łyżki cukru.

Ryż ugotować w mleku z cukrem i wanilią, a gdy ostygnie zmieszać go z konfiturami i skórką cytrynową. Następnie ubić śmietankę, włożyć do niej żelatynę i rozmieszać z ryżem, złożyć do formy i postawić na lód. Podając, można polać sokiem.

13. Budyń z sera lub twarogu.
Proporcja: 1 kwarta twarogu, 8 jaj, 2 łyżki śmietany, 1 łyżka masła, 1 łyżka mąki, 2 łyżki cukru, ½ szkl. drob. rodzenków. Do tego topione masło.

Kwartę świeżego, nieprzetopionego twarogu, lub świeżutkiego sera wycisnąć mocno z serwatki i ucierać w makotrze, dokładając pojedyńczo 8 jajek. Włożyć parę łyżek śmietany, łyżkę masła i wycierać do pulchności. Jeżeli masa za rzadka, wsypać trochę mąki, cukru, drobnych rodzenków, wymieszać dobrze, włożyć do formy i gotować na parze. Wydać oblany masłem.
Proporcja na 10 osób.

14. Budyń z bułki, z powidłami lub jabłkami.
Proporcja: 2 bułki franc., 1½ szkl. mleka, 1 łyżka masła, 6 jaj, 1 łyżka powideł. Do tego szodo.

Pokrajać kilka bułeczek, sparzyć gorącem mlekiem i wyiożyć na durszlak, aby ściekły. Utrzeć trochę masła na śmietanę, dodając pojedyńczo 6 żółtek, wycisnąć trochę bulkę z mleka, rozmieszać ją mocno z żółtkami, włożyć jakichkolwiek powideł lub drobno uszatkowanych jabłek i jeszcze wymieszać, a nakoniec włożyć ubitą z 6-ciu białek piankę, wymieszać ostrożnie i gotować na