Strona:Kucharka litewska (1913).djvu/264

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została przepisana.
5. Kurczęta z majonezem.
Proporcja: 3—4 kurcząt, 1½—2 f. mięsa, 1—2 marchwi, 1 pietr., 1 cebula, 1 seler, 1 łyżka masła, soli, 2 główki kalafjorów, kilkanaście szparagów, 30—40 rakowych szyjek. Do tego majonez i sos z żółtek gotowanych.

Młode, tłuste i dobrze oprawione kurczęta włożyć w całku do ugotowanego smaku z włoszczyzny, łyżki masła i kawałka mięsa lub świniny, i w nim pod pokrywą ugotować. Skoro będą miękkie, wyjąć, ostudzić, rozebrać na części i zdjąć skorkę. Ułożyć na półmisek, ubrać majonezem, obłożyć ugotowanymi szparagami, kalafjorami, rakowemi szyjkami, (które wprzód poleżeć powinny w occie z oliwą) i podać do zimnego sosu z roztartych, gotowanych żółtek z cukrem, octem i oliwą.
Rozmaita zwierzyna upieczona, równie ozdobiona majonezem, jest wyborna.

6. Pasztet z wątróbek gęsich na zimno.
Proporcja: 15 gęsich wątróbek, 1 kwarta mleka, ½ f. słoniny, 8 jaj, 3 kwaterki tartej bułki, 3—4 trufle, 2 cytryny, soli, gałki muszkat., ½ f. masła, 2 łyżki sucharka, 1 łyżka oliwy. Do tego auszpik lub majonez.

Wątróbki od 15-tu gęsi wymoczyć w słodkiem mleku kilka godzin i usiekać; naskrobać pół funta świeżej słoniny, zmieszać z wątróbkami, wbić osiem jaj całych, trzy kwaterki tartej bułki, trzy lub cztery usiekane trufle, wycisnąć sok od dwóch cytryn, dodać trochę gałki muszkatołowej, parę łyżek soli i dobrze wyrobić. Posmarować rondel masłem, osypać bułeczką, włożyć farsz i piec w wolnym piecu. Po opieczeniu utłuc w stępie lub kamiennym moździerzu, dokładając świeżego, niesolonego masła pół funta i przefasować przez podwójne sito, ułożyć na półmisek, namoczywszy nóż w oliwie ogładzić i ubrać na zimno auszpikiem lub majonezem.