Strona:Kucharka litewska (1913).djvu/265

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została przepisana.

Można tenże pasztet dawać na ciepło, wyłożywszy rondel naleśnikami lub ciastem półfrancuskiem.

7. Pasztet z wątróbek cielęcych lub gęsich na zimno inaczej.
Proporcja: kilkanaście wątróbek gęsich lub kilka cielęcych, 1¼ f. masła lub 1 f. słoniny i ćwierć f. masła, 1 kwaterka śmietany, 1 bułka franc., 1 szkl. mleka, 4 lub 5 jaj, soli, i pieprzu prost. i ang., kwiatu muszkat., 1—2 cebul. Do tego file z indyka i trochę majonezu.

Wziąć kilkanaście wątróbek gęsich, lub kilka cielęcych, zeskrobać, plewy odrzucić, usiekać i podtuszyć w maśle z cebulką. Po utuszeniu, włożyć umoczonej w mleku i wyciśniętej bułki, kilka jaj, funt masła wymytego lub zeskrobanej, świeżej słoniny, utłuc w moździerzu, przefasować przez gęste sito, włożyć kwaterkę kwaśnej śmietany, trochę pieprzu angielskiego i prostego, oraz kwiatu muszkatołowego, wymieszać, włożyć do wysmarowanego masłem rondelka i upiec. Nie trzeba wyjmować z rondelka, póki nie ostygnie. Do tego zrobić małe kotleciki z indyka (file), usiekać mięso z piersi, dodać trochę wymoczonej bułki, jaj kilka, przekręcić przez maszynkę z kawałem masła, odrobinę kwiatu muszkatołowego i zrobić z tej masy kotleciki, ułożyć na wysmarowaną masłem pokrywę, skropić buljonem, przykryć papieremm, i upiec. Po wystudzeniu file maczają się w majonezie, i okładają około, uprzednio upieczonego, farszu.
Można ten farsz pokrajać w plasterki, układać naprzemian z file i zastudzić w klarownym auszpiku, w formie rantowej.

8. Farsz do zimnych pasztetów strasburskich.
Proporcja: 3 wątróbki cielęce lub 15 gęsich, 1½ f. masła, 3—4 cebul, 6 jaj na jajecznicę, 2 f. cielęciny, 1 f. słoniny, 1 bułka franc., 1 szklanka mleka, gałki muszkat., pieprzu prost. i