Strona:Kucharka litewska (1913).djvu/256

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
20. Paszteciki z pozostałego pieczystego, indyka lub cielęciny.
Proporcja: 1—1½ f. pieczeni, 6—8 sardeli, 1 łyż. masła, bułka, 1 łyżka usiek. cebuli, soli, pieprzu, 3—4 żółtek. Do tego ciasto kruche lub zaparzane.

Obrać mięso z indyka lub pieczeni cielęcej, usiekać drobno z kilku przemytemi sardelami. Wziąć wymoczoną w mleku i wyciśniętą bułkę, łyżkę usiekanej drobno i usmażonej w maśle szalotki lub cebuli, zmieszać to wszystko razem, popieprzyć, posolić, wbić kilka żółtek, utłuc na masę w moździerzu i nakładać do blaszanych foremek, wyłożonych kruchem lub zaparzanem ciastem (ob. w rozd. o ciastach), przykryć nieco z wierzchu i wstawić do pieca na 20 minut.

21. Paszteciki w galarecie na zimno.
Proporcja: 3 mózgi cielęce, 2—3 łyż. octu, soli, ½ cytryny, 2 łyż. oliwy. Do tego galareta auszpikowa.

Zrobić wiadomym sposobem galaretę auszpikową z główki i mięsa (ob. w rozdz. 9, 229). Trzy mózgi cielęce lub dwa wołowe wymyć, oczyścić ze krwi, ugotować w wodzie z trochą octu, ostudzić nie wyjmując z niej, ociągnąć z włókien, pokrajać w kostkę, posolić, zacisnąć sokiem z cytryny, włożyć parę łyżek oliwy i wymieszać. Do tych pasztecików trzeba mieć foremki w kształcie gwiazd blaszanych z wyjmującemi się szerokiemi rurkami. Nalać do gwiazd trochę auszpiku, skoro zastygnie, wstawić rurkę, podlać znowu auszpikiem naokoło, włożyć w nią tyle mózgów, aby po wyjęciu można było jeszcze gwiazdę zalać auszpikiem i zastudzić.

Te paszteciki są niepospolite, smaczne i pokaźne. Mózg zawarty w przejrzystej galarecie, bardzo efektownie wygląda. Podają się między zupą a sztuką mięsa.