Strona:Kucharka litewska (1913).djvu/257

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
d) PIEROGI RUSKIE.

Ciasto na te pierogi może być listkowe, maślne, kruche, lub zwyczajne drożdżowe, jak na bułki. To ostatnie najwięcej na ten cel używane, należy tylko masło surowe utrzeć na śmietanę i włożyć do ciasta zamiast topionego, a będzie kruchsze.
Farsz do pierogów robi się rozmaity, wskażemy tu różne jego rodzaje.

1. Farsz z wiazigi.
Proporcja: ⅛ f. wiazigi, 1 cebula, soli, pieprzu, 3—4 jaj, 2 f. ryby, 1¼ f. masła. Na ciasto franc. lub drożdżowe wedle proporcji i 1 jaje do posmarowania.

Wiaziga są to żyły z jesiotrzyny zasuszone i splecione, najwięcej do ruskich pierogów używane. Wziąć ósmą część funta wiazigi na jeden pieróg i namoczyć na noc: nazajutrz odmienić wodę i gotować na dobrym ogniu, póki nie będzie miękka i przelać zimną wodą. Usiekać, włożyć trochę podsmażonej, w maśle pieczonej, cebuli, trochę pieprzu, soli, kilka jaj twardo ugotowanych, drobno usiekanych, wymieszać, położyć na rozwałkowane płasko ciasto, na wierzch ułożyć podsmażonego, w płaskich kawałeczkach, szczupaka lub upieczonej kury, skropić suto roztopionem masłem, nakryć drugą połową ciasta, posmarować jajem i wstawić do pieca, napalonego jak na bułki.

2. Farsz z siemgą.
Proporcja: ½ f. sago, 2 łyżki masła. 4—5 jaj, ½ f. siemgi, szczypta pieprzu. Ciasto do tego i 1 jaje do posmarowania.

Ugotować białego sago, przelać zimną wodą, zmieszać z roztopionem masłem i ułożyć rząd sago, rząd usiekanych, twardych jajek, rząd siemgi, popieprzyć, nakryć