Strona:Kucharka litewska (1913).djvu/233

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

wypłókać, wycisnąć z wody i postąpić dalej, jak ze śledziem. Ze śledzi należy zdjąć skórkę przed utłuczeniem.
Tak do tego jak do następnego masła można dodać parę ziarn pieprzu angielskiego dla aromatu.

68. Masło śledziowe postne.
Proporcja: 2—3 śledzie, ⅓ bułki franc., oliwy.

Wymoczone i ociągnięte ze skóry śledzie oczyścić z ości, pokrajać, zmieszać z tartą, postną bułką i utłuc w moździerzu, dolewając po trochu oliwy. Skoro należycie się zmasuje, przefasować przez sito, ułożyć na talerzu i postawić w chłodnem miejscu.

69. Ostrygi przypiekane na ruszcie.

Świeże ostrygi mocno są zamknięte w skorupie, te zaś, które same się otwierają, nie są dobre.
Kilkanaście ostryg opłókać, rozszczepić nożem, odrzucić wierzchnie skorupy, spodnie zaś z przytwierdzonemi doń ostrygami na ruszt ułożyć. Skropić każdą sokiem z cytryny i postawić ruszt na rozpalone węgle; skoro się skorupy przypieką, zalać podrumienionem, świeżem masłem z bułką i gorące wydać do stołu.

70. Raki z sosem.
Proporcja: 2 kopy raków, soli, pęk kopru i pietruszki, 1 łyż. masła, 1½ kwaterki bułki, 1 kwaterka buljonu, ½ kwarty śmietany, trochę zielonego kopru.

Wybrać parę kop dużych raków, zalać wodą, posolić, włożyć spory pęczek zielonego kopru i pietruszki i ugotować. Wyjęte z wody ułożyć na półmisek i zalać następującym sosem: rozpuścić łyżkę masła, podsmażyć w niem półtorej kwaterki tartej butki, rozprowadzić to kwaterką buljonu, półkwartą świeżutkiej, kwaśnej śmietany, wsypać trochę usiekanego, zielonego kopru, wymieszać, zagotować i zalać gorące raki.