Strona:Kucharka litewska (1913).djvu/234

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została przepisana.


71. Raki po francusku (Buisson d’ecrivisses).
Proporcja: 1 kopa raków, 1 pęczek ziel. pietr i kopru, 2 cebule, zieleniny selera, pora, 3—4 marchwi i parę pietruszek, 10—15 goździk., soli, pieprzu, 2 łyż. masła, ½ butelki octu, trochę piklów.

Na kopę raków wziąć pęczek zielonej pietruszki, tyleż kopru, zieleniny od selera, pora, cząbru, pęk estragonu, kilka, wzdłuż przekrajanych, marchwi i pietruszek, i dwie, przekrojone i naszpikowane goździkami, cebule. W wielkim rondlu ułożyć warstwę włoszczyzny, warstwę raków, posolić, popieprzyć, ponarzucać masła, i tak postępować naprzemian, póki się wszystko nie ułoży. Nakryć pokrywą i postawić na wolnym ogniu; skoro się raki zaczerwienią, wlać na nie pół butelki mocnego octu i dogotować.—Podając do stołu można je dać ułożone na półmisku, bez żadnych dodatków, a chcąc mieć sos, należy wziąć smaku, w którym się gotowały raki, przecedzić, dodać trochę pokrajanych piklów, zagotować i oblać.

72. Potrawka z raków z drobną kaszą gryczaną.
Proporcja: ½ kwarty drobn. krupek, 2 żółtka, ½ f. masła, trochę kopru i pietruszki, szczpta kwiatu muszkat., 2 jaja, 1½ kopy raków, 1 łyż. masła rakowego, 1 łyż. mąki, 1 szkl. buljonu, ½ kwarty śweżej śmietany.

Pół kwarty drobnych krupek przetrzeć paru żółtkami i wysuszyć. Wziąć 1 kwartę wody, pół funta masła, trochę usiekanego kopru i pietruszki, szczyptę kwiatu muszkatołowego, zagotować to mocno, i do wrzątku zasypać krupy, przykryć szczelnie i postawić na żar lub do pieca. Skoro będzie gotowe, ostudzić, wbić parę jaj, wymieszać i nałożyć tą kaszą ugotowane rakowe skorupki; ułożyć je do rondla, przekładać wyjętem mięsem z rakowych szyjek i większych nóżek i podtuszyć na wydaniu, zalawszy wprzód następującym sosem.