Strona:Kucharka litewska (1913).djvu/217

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została przepisana.


kiem, podpiec jeszcze trochę w gorącym piecu i wydać do sałaty, zalać rumianym sosem z kaparami lub podać z sosem tatarskim.

31. Łosoś gotowany w całku.
Proporcja: Łososia, soli, 1 march., 1 pietr, 1 por, 1 seler, 1 cebula, 1 kwaterka octu, ½ kwarty wina, 2—3 liści bobk., 5—6 ziarn pieprzu ang. i prost., 2 główki kalafjorów, 40—60 rakow. szyjek. Do tego sos śmietankowy z żółtkami i masłem rakowem lub musztardowy z kaparami.

Oczyszczonego łososia związać głowę szpagatem, nasolić, osypać jarzynami i włoszczyzną, obwiązać serwetą, włożyć do miedzianej wanienki i zalać zimną wodą z kwaterką octu i półkwartą wina białego. Gotować z początku na wielkim ogniu, a potem na powolnym.
Skoro się ugotuje, ściągnąć zeń skórę, wyłożyć na deskę lub na długi półmisek, przykryć ogrzaną serwetą, aby nie ostygł, ubrać ugotowanymi kalafiorami i rakowemi szyjkami. Oddzielnie podać sos śmietanowy, zaprawiony żółtkami i rakowem masłem, albo holenderski, lub z krewetek.
Dla odmiany można dać sos musztardowy z kaparami.

32. Łosoś duszony.
Proporcja: 4—5 f. łososia, ¾—⅓ f. masła, 1 szklanka madery, 2—3 liści bobk.

Łososia oczyścić, wymyć i osolić, następnie rozpuścić w rondlu ¼ f. masła, dolać 1 szklankę madery, 2—3 liści bobk., włożyć łososia i dusić zakrywszy pokrywą. Gdy ryba będzie gotową, dołożyć sosu rakowego i raz jeden z nim zagotować.

33. Łosoś na pieczyste.
Proporcja: 4—5 f. łososia, ½ f. słoniny, soli, 1 marchew, 1 pietr., ½ łyżki masła, 1—2 szkl. buljonu, ¼ szkl. madery, ¼ cytryny.