Strona:Kucharka litewska (1913).djvu/129

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

smażonemi lub ugotowanemi na parze kartoflami i zalać sosem, w którym się zrazy tuszyły.
Dla odmiany można je przekładać utuszoną kwaśną kapustą.

43. Zrazy zawijane z kapustą.
Proporcja: 3—4 f. mięsa woł., soli, 2 główki słod. kapusty, 2 cebule, 1 jaje, 2—3 łyżek tart. bułki, 1—2 łyżek masła, 1—1½ szkl. buljonu.

Zwyczajne zrazowe mięso pokrajać na duże płaskie kawałki i wybić tylcem noża. Pokrajać na części parę główek słodkiej kapusty, odgotować do połowy i odcedzić. Odrzucić kaczany, czyli głąby kapusty, usiekać ją drobniutko, dodać trochę, drobno usiekanej i podsmażonej w maśle, cebuli, jedno całe jajko, wsypać trochę tartego chleb i wymieszać na masę. Nałożyć nią zrazy, zwinąć mocno, okręcając nitką, podrumienić na patelni, ułożyć w rondlu, podlać buljonem, wodą lub winem, przykryć szczelnie i tuszyć.
Na wydaniu można wcisnąć trochę cytryny.

44. Klops angielski.
Proporcja: 4—5 f. mięsa wołowego, 1 bułka franc., 5 jaj, 4 łyżki masła, po kilka ziarn pieprzu ang. i prostego, soli, ½ cytryny, 2—3 kawałków cukru, 1 łyżka kaparów, 1 szkl. mleka.

Kilka funtów mięsa wołowego wyskrobać nożem tak, aby żadnej żyłki nie było, wytrzeć w makotrze, dodając 5 żółtek i 4 łyżki stołowe roztopionego masła; włożyć tyle wymoczonej w mleku bułki, aby masa była pulchna, dodać trochę cytrynowej skórki siekanej, kilka utłuczonych ziarnek pieprzu angielskiego i prostego, soli do smaku, i to wszystko dobrze wymieszać. Włożyć na końcu ubitą piankę z pozostałych od żółtek białek, wymieszać dobrze i robić trochę spłaszczone pulpety, osypywać bułką tartą i spuszczać na buljon, wygotowany z żył i